Profilaktyczny Festyn Rodzinny pn. „PomocNa Dłoń”
W sobotę 12 kwietnia nasza gmina tętniła życiem. Odbył się Profilaktyczny Festyn Rodzinny pn. „PomocNa Dłoń” zorganizowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzemesznie pod patronatem Pana Kacpra Lipińskiego- Burmistrza Trzemeszna.
Festyn był pełen uśmiechu, dobrej energii i ważnych rozmów. To nie był zwykły piknik, to była przestrzeń do spotkania, wymiany myśli i wspólnego działania na rzecz zdrowia, bezpieczeństwa i wzmacniania relacji.
Na uczestników czekało mnóstwo stanowisk tematycznych, od tych pełnych śmiechu i zabawy, przez edukacyjne, aż po te dające chwilę refleksji i wzruszenia. Było coś dla dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów a nawet czworonogów!
Każde stoisko miało swój cel profilaktyczny, edukacyjny, wspierający lub po prostu integrujący. Wszystko po to, by jeszcze bardziej zbliżyć naszą społeczność i budować świadomość, że Trzemeszno to my!– razem tworzymy miejsce, w którym żyjemy!
List do przyszłego siebie: to stanowisko Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzemesznie, gdzie można było zatrzymać się na chwilę refleksji, spisać swoje marzenia i cele. Listy trafią do adresatów za jakiś czas. Dla wielu to była okazja do osobistego aktu troski o siebie samego.
Dziękujemy serdecznie Sebastianowi Woźniakowi- członkowi Gminnej Komisji, który czuwał nad stanowiskiem!
Bezpieczna Przystań: Ośrodek Pomocy Społecznej i Zespół Interdyscyplinarny przygotowali kolorowe koło fortuny z pytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa i miejsc pomocowych. Koło fortuny kręciło się nieustannie, a każde pytanie przybliżało nas do większej świadomości o przemocy, relacjach i możliwościach pomocy. Przystępnie, z humorem, ale też konkretnie.
Podziękowania dla Dyrektor OPS Pani Iwony Mietlickiej oraz całego zespołu: Pauliny Woźniak, Izabeli Zawady, Emilii Król oraz Marleny Wietrzykowskiej za profesjonalne podejście i ciepłą atmosferę!
Warsztaty pokoleń: Seniorzy z Dziennego Domu SENIOR+ oraz wolontariusze z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych pod okiem opiekunów, stworzyli międzypokoleniową przestrzeń działań. Były zakładki z frędzlami, magnesy, rozmowy i wymiana doświadczeń. Dla wszystkich to była nauka wzajemnego szacunku i współpracy.
Ogromne ukłony dla Pani Kierownik DDS+ Magdaleny Bojanowskiej-Ciesielskiej, Martyny Graczyk, uczestników DDS+: Elżbiety Gołębiowskiej, Haliny Kowalczyk, Janiny Wieczorkowskiej, Zenony Zybały, Alojzego Lewandowskiego, Stanisławy Gadzińskiej, Marii Koc, a także opiekunów Justyny Kubalewskiej, Jana Dzimiana i wszystkich wolontariuszy: Natalii Hołogi, Marceliny Kapeli, Natalii Sochy, Magdaleny Rzymowskiej, Wiktorii Grzegorskiej, Martyny Napiatek, Kacpra Adamkiewicza oraz Jakuba Filipiaka!
Strefa Dobrych Myśli: prowadzona przez Świetlicę Środowiskową. Profilaktyka zdrowia psychicznego zaczyna się od rozumienia samego siebie. Było to miejsce, w którym można było na chwilę zwolnić, odetchnąć i przyjrzeć się sobie. Przygotowane zadania skłaniały do myślenia o emocjach. Była to przestrzeń gdzie przypominano, że każda emocja jest ważna, że to nasz wewnętrzny drogowskaz, który pokazuje, co nam służy, a co być może wymaga zmiany.
Dziękujemy zespołowi Świetlicy Środowiskowej- Panu Kierownikowi Łukaszowi Zalewskiemu oraz Pani Renacie Pałuckiej wraz z wolontariuszami Julią Osikowską, Martą Kozłowską, Patrykiem Wieczorkiem, Igorem Skrzypczak, Oliwierem Bembnistą i Kacprem Gerlach za ciepło, empatię i kreatywność!
Kącik detoksu cyfrowego: wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Trzemżalu pokazaliśmy, jak oderwać się od ekranów. Offline story na taśmie papieru to był absolutny hit! Każdy mógł dopisać swoją historię i dorysować swój pomysł na spędzanie czasu poza internetem i elektroniką. Uczniowie przygotowali również drzewko czasu gdzie na kolorowych liściach wypisywali, co fajnego, ważnego i prawdziwego można robić bez telefonu w ręku.
Podziękowania dla Pani Pedagog i jednocześnie członkini Gminnej Komisji Joanny Pilarskiej, Wandy Pilarskiej oraz dla uczniów: Szymona Furche, Julii Podlas, Agaty Pisuły, Konstancji Mrowińskiej, Dominiki Paulus i Zofii Przybylskiej za energię i pomysłowość!
Tor Iluzji: Tor przeszkód z alkogoglami i narkogoglami, zadania koordynacyjne, trafianie kluczem do zamka – wszystko, co pokazuje, jak substancje psychoaktywne zaburzają naszą percepcję i sprawność. To nie tylko zabawa, to doświadczenie, które zostaje w pamięci i realnie wpływa na decyzje w przyszłości.
Dziękujemy za profesjonalną organizację Sebastianowi Kwiecińskiemu- członkowi Gminnej Komisji i jednocześnie funkcjonariuszowi Komisariatu Policji w Trzemesznie!
PS. Prawdziwym hitem tego stanowiska były drewniane drzwi z zamkiem, wykonane z ogromną starannością przez stolarza i cieślę Pana Krzysztofa Kapelę. Drzwi, ozdobione herbem Gminy Trzemeszno i napisem „Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzemesznie”, zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach, nie tylko estetyką, ale i swoim symbolizmem. Co ważne, zostały wykonane tak solidnie, że z dumą będą nam służyć podczas kolejnych wydarzeń o tematyce profilaktycznej.
Bezpieczeństwo z Komendą Powiatową Policji w Gnieźnie: Mini przejścia dla pieszych, znaki drogowe, puzzle, gry edukacyjne, dzieci uczyły się zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wszystko w przystępnej i radosnej formie.
Dziękujemy Pani asp. sztab. Annie Osińskiej za obecność i świetne przygotowanie stanowiska!
Sierżant Pyrek: Policyjna maskotka skradła serca najmłodszych i przypominała, że policja to instytucja, która chroni i wspiera. Zawsze z uśmiechem i bezpiecznym przesłaniem.
W postać Sierżanta Pyrka wcielił się Profilaktyk Społeczny KPP Gniezno st. asp. Krzysztof Socha. Dziękujemy!
Słodki w smaku, gorzki w cukrach – Stanowisko edukujące na temat zawartości cukru w popularnych produktach. Wiele osób przecierało oczy ze zdumienia, dowiadując się, ile łyżeczek cukru ma jogurt czy napój.
Dziękujemy za tę słodko-gorzką lekcję Edycie Koperskiej – członkini Gminnej Komisji oraz Aldonie Lukstaedt, która jest pracowniczką OSiR!
Historia, którą warto znać – mapa Trzemeszna i magnesy z charakterystycznymi miejscami. Nawet wieloletni mieszkańcy naszego miasta mieli zagwozdkę a wiele osób odkryło coś nowego o swoim mieście. Stanowisko to pomagało w budowaniu tożsamości i lokalnej dumy.
Ukłony za pasję i realizację dla Pana Andrzeja Leśniewskiego oraz Pani Marii Leśniewskiej!
Kadry Pełne Mocy: Kolorowe rekwizyty, uśmiechy i zdjęcia z przekazem. Każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z hasłem, które dodaje mocy.
Dziękujemy Pani Beacie Jagodzińskiej-Czekalskiej za uatrakcyjnienie Festynu. Polecamy i zachęcamy do odwiedzenia strony na Facebook! https://www.facebook.com/FotoBania
Brudne Rączki: Stanowisko, które... wymknęło się spod kontroli! Mąka i dziecięca radość. Bałagan był absolutnie wszędzie i najważniejsze, że nikt nie miał z tym problemu! Bo kreatywność rządzi się własnymi prawami :)
Dziękujemy za twórczy chaos wszystkim dzieciom, które wzięły udział w tych mini zajęciach, które odbywały się pod czujnym okiem Marceliny Libner której pomysły można obejrzeć na Facebook! https://www.facebook.com/profile.php?id=61566994180211&locale=pl_PL
Pieski ze schroniska – Dwie cudowne dusze Moja i Miłek kradli serca i rozkochały w sobie absolutnie wszystkich. Dzieci i dorośli głaskali, przytulali, a przy okazji poznawali proces adopcji. Było mnóstwo ulotek adopcyjnych i mamy ogromną nadzieję, że dzięki temu wydarzeniu któryś z czworonogów znajdzie dom!
Dziękujemy Schronisku dla Zwierząt w Gnieźnie oraz Hotelowi dla Zwierząt „Pasja” a w szczególności Paniom Katarzynie Żejmo oraz Anecie Wiśniewskiej za obecność!
Ale to nie wszystko! Po raz kolejny odwiedził nas szczęściarz Aris- pies który został adoptowany ze Schroniska ponad rok temu. Aris przybył razem ze swoją Mariką Kabacińską i jak przystało na weterana z dumą przechadzał się między stanowiskami, jakby chciał dodać otuchy swoim kolegom, którzy jeszcze na dom czekają.
Teoś i Leoś: panda i miś roztańczyli festyn! Maskotki bawiły, tańczyły, przytulały i były świetnym dodatkiem do wydarzenia!
Dziękujemy firmie i Panu Łukaszowi Błaszczykowi za obecność i zachęcamy do współpracy odsyłając na ich fanpage! https://www.facebook.com/profile.php?id=61565539060408
Słowa Wsparcia: ponadto można było powiedzieć kilka ciepłych słów do kamery dla naszej społeczności. Materiał zostanie zmontowany i już wkrótce trafi na nasze social media. Warto nas śledzić!
Z całego serca dziękujemy Dyrektorowi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Trzemesznie Panu Mariuszowi Kowalczykowi za ogromne wsparcie w organizacji naszego festynu. Dzięki udostępnieniu przestrzeni, wielkiej dmuchanej zjeżdżalni z torem przeszkód i życzliwości całego zespołu, nasze wydarzenie mogło odbyć się w tak komfortowych i bezpiecznych warunkach.
Szczególnie chcemy docenić osoby, których nie widać na pierwszym planie, a które miały ogromny wpływ na powodzenie całego przedsięwzięcia, przygotowywali stanowiska i dbali o zaplecze techniczne. Dziękujemy Iwonie Sarnowskiej, Wiesławie Lisieckiej, Michałowi Graczykowi, Sławomirowi Polanowskiemu i Mirosławowi Adamczykowi!
Za udział w konkurencjach wręczane były ekologiczne gadżety z przesłaniem, drewniane, papierowe, z recyklingu, opieczętowane numerami pomocowymi. Drobiazg, który niesie wielką wartość czyli edukacja, ale z troską o środowisko.
Na koniec warto wspomnieć, że w niedzielny poranek, tuż po imprezie, wszystkie rzeczy zebrane w trakcie festynu dla naszych czworonożnych przyjaciół zostały przekazane do Schroniska dla Zwierząt w Gnieźnie. Ogromnie dziękujemy każdej osobie, która dorzuciła swoją cegiełkę koce, karma, smaczki czy środki czystości, wszystko to trafiło w dobre łapy.
To był dzień pełen dobra, śmiechu i ważnych rozmów.
Do zobaczenia za rok!
DZIĘKUJEMY!
ZAANGAŻOWANIE KAŻDEGO Z WAS STWORZYŁO COŚ NAPRAWDĘ WYJĄTKOWEGO.
TRZEMESZNO TO MY!!!
Joanna Ciesielczyk
Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzemesznie
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!