11 listopada 2024 r.
Główne obchody Święta Niepodległości w naszej gminie były pełne wzruszeń, pięknych gestów i wspólnoty. Rozpoczęliśmy od Mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej w Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie, przed którą zuchy i harcerze rozdawali patriotyczne rozetki wykonane z sercem przez uczestników zajęć Senior+ w Trzemesznie, co było pięknym symbolem naszej jedności i pamięci.
Po mszy udaliśmy się na cmentarz parafialny, gdzie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze w miejscach pamięci narodowej. Część poświęconą refleksji zakończył program słowno-muzyczny "Kto Cię wołał, legionisto?" w wykonaniu uczniów ze Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Trzemesznie .
25 października 2024 r.
Posiedzenie Komitetu z udziałem zastępcy burmistrza Zygmunta Nowaczyka. Poruszono następujące kwestie:
1) zrealizowane inicjatywy:
- tablica informacyjna na cmentarzu parafialnym w Trzemesznie
- maszty flagowe przy pomniku w Kocinie
- I etap projektu "Trzemeszno - miasto 7 placów"
- tablica informacyjna na pomniku na cmentarzu żydowskim w Trzemesznie.
2) projekt budżetu 2025
3) tabliczki Powstańców Wielkopolskich 2024
4) organizacja wydarzeń 1 i 11 listopada.
5 października 2024 r.
5 października 1939 roku za udział w obronie Trzemeszna rozstrzelano w Kociniu 27 Polaków i 2 Żydów. Niestety 4 ofiary tej egzekucji nie zostały dotąd zidentyfikowane.
Hołd ofiarom tej zbrodni oddali dzisiaj przedstawiciele władz samorządowych, Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, delegacje szkół, organizacji społecznych i mieszkańcy.
Przy pomniku stanęły poczty sztandarowe, natomiast wartę honorową zaciągnęli harcerze trzemeszeńskiego hufca.
10 września 2024 r.
85. rocznica wkroczenia wojsk hitlerowskich do Trzemeszna i Niewolna
Dziś odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę wkroczenia wojsk hitlerowskich do Trzemeszna i Niewolna. Przy pomniku ofiar II Wojny Światowej w Niewolnie złożono kwiaty i zapalono znicze, oddając hołd ofiarom tragicznych wydarzeń sprzed lat.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, członkowie Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Trzemesznie, delegacje ze szkół z terenu gminy Trzemeszno, harcerze oraz mieszkańcy Niewolna. Szczególnie wzruszającym momentem była obecność 99-letniego pana Henryka Nowaka z Kamieńca, obrońcy Trzemeszna, który swoją obecnością przypomniał o bohaterstwie i poświęceniu tamtych dni.
1 września 2024 r.
Dziś w Trzemesznie, z okazji 85. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej złożyliśmy kwiaty przy Zbiorowej Mogile Ofiar II Wojny Światowej na Cmentarzu parafialnym w Trzemesznie. Był to moment refleksji i hołdu dla tych, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny. Pamięć o ich ofierze pozostaje żywa w naszych sercach.
23 sierpnia 2024 r.
Posiedzenie Komitetu z udziałem burmistrza i wiceburmistrza odnośnie spraw bieżących oraz organizacji uroczystości patriotycznych w gminie Trzemeszno.
Z okazji przypadającego w tym dniu Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych władze samorządowe oraz członkowie Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa uczcili pamięć ofiar masowych deportacji i eksterminacji. Zapalono znicze przy Obelisku Poległym Męczennikom Więzień, Łagrów i Zesłania oraz Zbiorowej Mogile Ofiar II Wojny Światowej, oddając hołd wszystkim ofiarom reżimów totalitarnych.
14 sierpnia 2024 r.
W południe uczciliśmy rocznicę zakończenia wojny polsko-bolszewickiej. Jej kluczowe znaczenie dla naszej historii przedstawił Andrzej Leśniewski. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz, członkowie Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, zuchy oraz mieszkańcy.
Wiceburmistrz Zygmunt Nowaczyk odczytał apel poległych, oddając hołd trzemeszeńskim bohaterom, którzy walczyli o naszą wolność. Zuchy złożyły Światełko Pamięci, zapalając przy popiersiu Hipolita Cegielskiego symboliczny znicz w hołdzie dla tych, którzy poświęcili swoje życie.
14 czerwca 2024 r.
Posiedzenie Komitetu z udziałem przedstawicieli opiekunów i patronów miejsc pamięci narodowej w kwestii opieki nad miejscami pamięci i organizacji uroczystości patriotycznych w gminie Trzemeszno.
21 maja 2024 r.
Przewodniczący Dariusz Jankowski przybliżył nowym władzom samorządowym historię, zadania i skład Komitetu oraz bieżące inicjatywy podejmowane przez Komitet:
- sprawa pomnika katyńskiego w Trzemesznie
- prace przy tablicy pamiątkowej Hipolita Cegielskiego w Ławkach
- projekt grantowy: przywracanie pamięci o trzemeszeńskich Żydach
- prace porządkowe na mpn
- wsparcie IPN
- logo Komitetu.
5 kwietnia 2024 r.
Posiedzenie Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Trzemesznie
1) Ustalenie logo Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Trzemesznie
2) Dotacja Wojewody Wielkopolskiego na utrzymanie grobów wojennych
3) Współpraca z IPN o/Poznań
4) Fundacja tablicy dedykowanej Kazimierzowi Lachowi (1898-1941) –ostatniemu kierownikowi Szkoły Podstawowej w Trzemesznie
5) Upamiętnienie Opata Michała Kosmowskiego
6) Projekt „Trzemeszno – miasto siedmiu placów”
7) Prace przy tablicy pamięci Hipolita Cegielskiego w Ławkach
8) Tablica katyńska na cmentarzu parafialnym w Trzemesznie
9) 176. Rocznica Wiosny Ludów
11 marca 2024 r.
Posiedzenie Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Trzemesznie
1) Tablica katyńska na cmentarzu parafialnym w Trzemesznie
2) Ustalenie logo Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Trzemesznie
3) Prace przy tablicy pamięci Hipolita Cegielskiego w Ławkach
4) Fundacja tablicy dedykowanej Kazimierzowi Lachowi (1898-1941) –ostatniemu kierownikowi Szkoły Podstawowej w Trzemesznie
5) Współpraca z IPN o/Poznań
6) Dotacja Wojewody Wielkopolskiego na utrzymanie grobów wojennych
7) Cmentarz żydowski w Trzemesznie
8) Medale opiekunów mpn
28 lutego 2024 r.
Dokładnie 161 lat temu, 60 uczniów gimnazjum z Trzemeszna dołączyło do Powstania Styczniowego. Ten heroiczny zryw narodowy władze samorządowe Trzemeszna uczciły uroczystością przy obelisku upamiętniającym wyprawę Trzemeszeńską.
11 lutego 2024 r.
W sobotę 10 lutego minęła 84. rocznica tzw. pierwszej masowej wywózki obywateli polskich na Sybir. Od tego czasu do czerwca 1941 r. władze Związku Sowieckiego deportowały w czterech wywózkach na Wschód kilkaset tysięcy obywateli polskich różnych narodowości. W pierwszej wywózce deportowano około 140 tys. osób. Władze samorządowe Trzemeszna z burmistrzem Krzysztofem Derezińskim na czele oddały hołd ofiarom tych deportacji w niedzielę 11 lutego. Po mszy świętej w trzemeszeńskiej bazylice udano się na cmentarz parafialny, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze przy obelisku poświęconym ofiarom łagrów oraz na grobie Sybiraka Edwarda Drozda.
5 lutego 2024 r.
Posiedzenie Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Trzemesznie
Poruszono poniższe kwestie:
1) Pomnik katyński w Trzemesznie
2) Ustalenie logo Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Trzemesznie
3) Prace przy tablicy pamięci Hipolita Cegielskiego w Ławkach
4) Fundacja tablicy dedykowanej Kazimierzowi Lachowi (1898-1941) – ostatniemu kierownikowi Szkoły Podstawowej w Trzemesznie
5) Propozycje dla IPN o/Poznań
6) Msza św. za Sybiraków w niedzielę 11.02.2024 r. o godz. 11.30, połączona ze składaniem kwiatów.
7) Odwiedziny członków Komitetu u Pana Henryka Nowaka.
8) Obchody rocznicy wymarszu gimnazjalistów do powstania styczniowego
29 stycznia 2024 r.
Przypadającą 28 stycznia rocznicę śmierci Jana Kilińskiego tradycyjnie upamiętniliśmy przy pomniku szewca bohatera . Wyjątkowo w 205. rocznicę śmierci Fundacja „Kierunek Kultura” i Urząd Miejski Trzemeszna zaprosili na obchody dnia następnego.
Hołd bohaterowi insurekcji kościuszkowskiej oddały władze „Grodu Kilińskiego” i delegacje instytucji noszących Jego imię: SP1 i Rodzinny Ogródek Działkowy. Światełko pamięci zapalili uczniowie, nauczyciele, harcerze, przedstawiciele organizacji pozarządowych i mieszkańcy.
Wszystkim dziękujemy i zapraszamy do udziału w roku następnym.