Gmina Trzemeszno w marcu 2024 r. otrzymała dofinansowanie w wysokości 160.000,00 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na przedsięwzięcie: „Ochrona i rozwój obszarów zieleni południowo-centralnej części Miasta Trzemeszna jako element systemu miejskich korytarzy ekologicznych, przewietrzania miasta i przeciwdziałania efektowi termicznemu”. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 200 000,00 zł, a dotacja pokrywa 80% kosztów. Przedsięwzięcie jest kontynuacją i uzupełnieniem prac prowadzonych w roku 2023 w północno-centralnej części miasta, również dofinansowanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (https://trzemeszno.pl/aktualnosci/trzemeszno-zzielenieje.html).
Na majowej sesji zadanie wprowadzone zostało do budżetu Gminy Trzemeszno, w chwili obecnej po dostarczeniu wymaganych dokumentów Gmina oczekuje na podpisanie umowy.
Przedmiotem prac jest pielęgnacja, ochrona i rozwój zieleni miejskiej w południowej i centralnej części miasta Trzemeszna, na nieruchomościach stanowiących własność Gminy Trzemeszno. Przedsięwzięcie składa się z 3 części: pielęgnacji drzew, nasadzeń 40 szt. drzew oraz usunięcia 2 szt. drzew.
Drzewa znajdują się wzdłuż ulic tworząc aleje oraz oazy zieleni na placach wśród śródmiejskiej gęstej zabudowy, znaczna większość z nich to starodrzew (m.in. kasztanowce, lipy, morwy, głogi), który wymaga zabiegów w celu ich zachowania. Drzewa w alejach i na placach tworzą miejskie korytarze ekologiczne i przewietrzania miasta, tworzą zielone bariery od znajdujących się w ich sąsiedztwie zakładów przemysłowych w północnej części miasta.
Prace będą prowadzone m.in. na ulicach: Pl. Św. Wojciecha, Św. Jana, Adama Mickiewicza, Pl. Kosmowskiego (ZSOiZ i Sp 2), Aleja Marcelego Kowalskiego, Wiosny Ludów, Wyszyńskiego i Słoneczna (warsztaty szkoły zawodowej), Źródełko, Sportowa, Kochanowskiego, Żeromskiego, Śniadeckich (Szkoła Podstawowa nr 1).
Pracami pielęgnacyjnymi objęte będzie kilkaset drzew, a w ramach prac przewiduje się: usunięcie fragmentów konarów i gałęzi złamanych, nadłamanych, zamierających oraz posuszu, z uwzględnieniem gałęzi i konarów stwarzających bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa, wchodzących w kolizję z infrastrukturą oraz formowanie korony i usuwanie odrostów. W ramach projektu przewidziano również sfinansowanie usunięcia 2 szt. drzew które zagrażają bezpieczeństwu (topole Park Baba).
Ponadto nasadzone zostanie 40 szt. drzew rodzimych gatunków (lipa drobnolistna, klon zwyczajny, jarząb pospolity, grab pospolity) jako rozwój i uzupełnienie istniejącej zieleni na ul Sportowej (stadion), Wiosny Ludów (Szkoła Podstawowa nr 2), Żeromskiego, Śniadeckich.
Prace będą wykonywane po podpisaniu umowy z WFOŚiGW i wyłonieniu wykonawcy jesienią bieżącego roku.
Link do strony Funduszu https://www.wfosgw.poznan.pl/.
Monika Krawczak