Informacja dla pracodawców dotycząca dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników
Zgodnie z art. 122 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023, poz. 900 ze zm.) dofinansowanie kosztów kształcenia otrzymują pracodawcy, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego jeżeli:
1. pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych określone w przepisach w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania,
2. młodociany pracownik ukończył naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin, zgodnie z przepisami.
Zgodnie z art. 122 ust. 11 ustawy o systemie oświaty dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników stanowi pomoc de minimis udzielaną zgodnie z warunkami określonymi w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 1).
Procedura postępowania:
O zawarciu umowy z młodocianym pracownikiem, w celu przygotowania zawodowego, pracodawca powinien zawiadomić Burmistrza Trzemeszna - właściwego ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego, niezwłocznie po jej podpisaniu (§Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 marca 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania) oraz załączyć do składanej informacji potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię ww. umowy.
Pracodawca składa wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników w nieprzekraczalnym terminie 3 miesięcy od dnia zadnia przez młodocianego pracownika egzaminu.
Po upływie ww. terminu dofinansowanie nie będzie przysługiwało pracodawcy !!!
Do wniosku należy załączyć następujące dokumenty:
- kopie dokumentów potwierdzających, że pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy, albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych,
- kopia dokumentu potwierdzającego zatrudnienie u pracodawcy osoby prowadzącej przygotowanie zawodowe,
- kopia umowy o pracę zawartej z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego,
- kopia świadectwa pracy młodocianego pracownika, jeśli zostało wydane,
- kopia dyplomu lub świadectwa potwierdzającego zdanie egzaminu, o którym mowa w przepisach w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania albo zaświadczenie (oryginał) potwierdzające zdanie tego egzaminu,
- oświadczenie o otrzymaniu / nieotrzymaniu pomocy de minimis
- wypełniony formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
- inne dokumenty wynikające z indywidualnego przebiegu przygotowania zawodowego lub sytuacji pracodawcy (np. dokument potwierdzający zmianę nazwiska pracodawcy lub młodocianego, skrócenie czasu trwania nauki zawodu itp.)
- aktualny wydruk z CEIDG lub wpis z KRS w zależności od formy prowadzonej działalności prowadzonej przez pracodawcę
Uwaga: Wszystkie kopie dokumentów powinny być potwierdzone za zgodność z oryginałem.
Wysokość kwoty dofinansowania:
Wysokość kwoty dofinansowania kosztów kształcenia przypadająca na jednego młodocianego pracownika zależy od okresu jego kształcenia wynikającego z umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego i wynosi:
1. 8.081,00 zł w przypadku nauki zawodu przy okresie kształcenia wynoszącym 36 miesięcy, z tym, że jeżeli okres kształcenia będzie krótszy niż 36 miesięcy kwota dofinansowania będzie wypłacana w wysokości proporcjonalnej do okresu kształcenia,
2. 254 zł - w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy za każdy pełny miesiąc kształcenia.
Kwoty dofinansowania określone powyżej podlegają waloryzacji wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, jeżeli wskaźnik ten w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym następuje wypłata dofinansowania, wynosi co najmniej 105%.
Termin załatwienia sprawy:
Zgodnie z art. 35 § 3 Kpa 30 dni, od momentu wpłynięcia wniosku, w przypadku sprawa szczególnie skomplikowanych nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.
Tryb odwoławczy:
W ciągu 14 dni od dnia doręczenia wydanej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu, za pośrednictwem Burmistrza Trzemeszna.
Informacja na temat opłat:
Postępowanie nie podlega opłatom.
Miejsce złożenia dokumentów:
Urząd Gminy Trzemeszno, ul. Dąbrowskiego 2, 62-240 Trzemeszno, Biuro podawcze pokój nr 5.
Uwagi:
1. Dofinansowanie nie przysługuje temu pracodawcy, z którym umowa o pracę została rozwiązana z winy pracodawcy.
2. W przypadku, jeżeli umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego została rozwiązana z przyczyn niezależnych od pracodawcy a młodociany pracownik podjął naukę zawodu na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego u innego pracodawcy - przysługującą kwotę dofinansowania dzieli się między wszystkich pracodawców, proporcjonalnie do liczby miesięcy prowadzonej przez nich nauki.