❹ Wycieczka po Trzemesznie, mieście w powiecie gnieźnieńskim, województwo wielkopolskie
| Trasa 3 x do 0,5 km | 1 etap 1 godzina | ᴥ wycieczka piesza | teren miasta |do 10 osób |
Trasa Niespokojne Miasto Powstańców obejmuje trzy oddzielne etapy zwiedzania, które przejść możemy w dowolnie wybranym terminie. Dowolność wyboru etapu stanowi przywilej turysty. Ukazuje dumę pokoleń Trzemesznian, mieszkańców miasta określonego tak w pruskim raporcie policyjnym. Miejsca powiązane z powstaniami odkrywamy spacerując po mieście z miejskim przewodnikiem turystycznym. Istnieje możliwość wprowadzenia indywidualnej zmiany trasy. Oprac. dr Andrzej Leśniewski.
Trasa Niespokojne Miasto Powstańców: Etap Kierunek mogileński
Spotkanie uczestników przy krzyżu upamiętniającym uczestników powstania, na placu nazwanym imieniem Powstańców Wielkopolskich. Ustawienie metalowego krzyża pokolenia przeszłe postrzegały hołdem wobec przelanej krwi obrońców. Tradycja przyjmuje zorganizowanie na placu doniosłych dziejowo wydarzeń z udziałem mieszkańców miasta: w 1806 roku entuzjastycznego przyjęcia francuskich wyzwolicieli przerywających dekadę pruskiego panowania; wiosną 1848 roku na ustawionej barykadzie uczestnicy Wiosny Ludów dzielnie dawali opór prusakom nadciągającym od strony Mogilna; wreszcie siedemdziesiąt lat później powstańcy wielkopolscy 1918-1919 wyruszyli w szlak bojowy w kierunku na Mogilno, wyzwolić Inowrocław i walczyć na froncie północnym powstania.
Trasa Niespokojne Miasto Powstańców: Etap Kierunek gnieźnieński
Spotkanie uczestników przy Bazylice mniejszej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła, placyk od strony alei ks. Marcelego Kowalskiego. Przed kasatą klasztor był ostoją pomocy powstańcom operującym w 1794 roku w rejonie Trzemeszna za sprawą rozkazów gen. Henryka Dąbrowskiego. Plac przed kościołem w latach 1806-1807 był jednym z miejsc ćwiczeń Gwardii Narodowej złożonej z rekruta pełniącego w Trzemesznie służbę garnizonową. Nieopodal kościoła, na terenie liceum trzemeszeńskiego ufundowano obelisk upamiętniający wymarsz gimnazjalistów do powstania styczniowego roku 1863. Ukrywając zamiar przed pruskim zaborcą uczniowie potajemnie wymykali się z Alumnatu w kierunku Gniezna, do wyznaczonego ochotnikom punktu zbornego. Aleja ks. Marcelego Kowalskiego, kapłana oddanego modlitwą i czynem Polsce i powstaniu wielkopolskiemu 1918-1919 wiedzie turystów do ulicy Wiosny Ludów. Na tym odcinku broniono miasta w 1848 roku na barykadzie ustawionej przed prusakami nacierającymi od strony Gniezna.
Trasa Niespokojne Miasto Powstańców: Etap Ciążenie ku Niepodległości
Spotkanie uczestników przy skrzyżowaniu ulic Gen. Henryka Dąbrowskiego i Mariana Langiewicza. Trzemeszno usłane splecionymi dziejowo symbolicznymi odniesieniami do zrywów niepodległościowych, do powstań i ich uczestników, daje możliwość tematycznego wyboru trasy spacerowej. Wybitnymi przywódcami powstań narodowych byli gen. Henryk Dąbrowski i dyktator Marian Langiewicz. Stąpając obu ulicami spojrzymy na patronów z perspektywy dążeń do wolności. Etap zwiedzania kończy spotkanie przy obelisku upamiętniającym urodzonego w mieście pierwszego premiera II Rzeczypospolitej, Jędrzeja Moraczewskiego.