W rocznicę „Wyprawy Trzemeszeńskiej”
Dokładnie 161 lat temu, 60 uczniów gimnazjum z Trzemeszna dołączyło do Powstania Styczniowego. Ten heroiczny zryw narodowy władze samorządowe Trzemeszna uczciły uroczystością przy obelisku upamiętniającym wyprawę Trzemeszeńską.
Organizatorem spotkania był Gminny Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Zgromadzonych przed obeliskiem powitał przewodniczący tegoż komitetu Dariusz Jankowski wiceburmistrz Trzemeszna. Natomiast historię udziału trzemeszeńskich gimnazjalistów w powstaniu styczniowym przypomniał Krzysztof Dereziński burmistrz Trzemeszna.
Burmistrz przypomniał, jak duże tradycje w walce o sprawę polską miało trzemeszeńskie gimnazjum. Mówił o działalności tajnego Towarzystwa Narodowego „Zan” oraz o udziale gimnazjalistów w walkach powstańczych. W odzewie za ten zryw narodowy, władze pruskie 5 marca 1863 roku zamknęły gimnazjum, a na jego miejsce w 1866 roku powołano szkołę międzywydziałową, którą w 1871 roku przemianowano na progimnazjum.
W uroczystości wzięli także udział uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie oraz uczniowie i dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzemesznie. Nie zabrakło także Włodzimierza Losika komendant Hufca ZHP Trzemeszno.
Uroczystość zakończyło składanie kwiatów i zapalenie zniczy przed obeliskiem.
Powstanie Styczniowe było największym w XIX w. polskim zrywem narodowym. Jak oceniają historycy, podczas powstania miało miejsce ponad tysiąc starć, a w siłach polskich służyło w sumie ok. 200 tys. osób. Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje, a przede wszystkim aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć co najmniej 669 osób. Na zesłanie skazano przynajmniej 38 tysięcy osób.
Uczestnicy powstania w II Rzeczypospolitej byli uznawani za symbole narodowego męczeństwa. W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego - pierwszej obchodzonej w wolnej Polsce 21 stycznia 1919 r. - Tymczasowy Naczelnik Państwa wydał specjalny rozkaz dotyczący weteranów tego zrywu niepodległościowego, których uznawał za „niedościgniony ideał zapału, ofiarności i trwania w nierównej walce, w warunkach fizycznych jak najcięższych, za ostatnich żołnierzy Polski, walczącej o swą swobodę i wzór wielu cnót żołnierskich, które naśladować będziemy”. (kar)
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!