Trzemeszno odkrywa swoją historię w Muzeum Niepodległości w Warszawie
Pierwszy raz w swojej historii Muzeum Niepodległości w Warszawie udostępniło sale do prezentacji wystawy, która jest owocem współpracy samorządów zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Sąsiedzi” w Mogilnie: Powiatu Mogileńskiemu oraz Gmin: Mogilno, Trzemeszno, Strzelno, Orchowo, Dabrowa i Jeziora Wielkie.
Wystawa pt. „Nasze zrywy powstańcze 1806 – 1918/1919” zrodziła się dzięki inicjatywie dr. Tadeusza Skoczka – dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz przyjaciela Trzemeszna - redaktora Stanisława Kaszyńskiego.
Motywem przewodnim wystawy są dążenia niepodległościowe mieszkańców dawnej ziemi mogileńskiej w latach 1806 – 1918/19. Zaprezentowani również zostali bohaterowie naszej ziemi, tytani pracy organicznej, działania podejmowane przez samorządy w służbie pamięci oraz najciekawsze publikacje dotyczące tego okresu. Nie zabrakło również okazji do promocji naszego regionu.
Uroczysty wernisaż odbył się w czwartek 9 czerwca br. w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w Warszawie. Organizatorów wystawy przedstawił red. Stanisław Kaszyński oraz Burmistrz Mogilna i Prezes Stowarzyszenia „Sąsiedzi” w Mogilnie Leszek Duszyński. Stosowny list gratulacyjny Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego odczytał Minister w Kancelarii Prezydenta RP, związany również z Trzemesznem Edward Szymański. Natomiast o wystawie opowiedział jeden z jej kuratorów, Zastępca Burmistrza Trzemeszna Dariusz Jankowski. Wernisaż zakończyła konferencja podsumowująca, podczas której uczestnicy mieli okazję do rozmowy on-line z prof. Janem Miodkiem.
Uroczystość uświetniły występy trzemeszeńskiego Zespołu Pieśni Tańca „Strzecha”, Orkiestry Dętej ze Strzelna oraz Chóru „Hemantus” z Mogilna.
Uczestnicy mogli również skosztować przysmaków z naszego regionu przygotowanych przez Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku.
Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog, zawierający szczegółowe opracowania wystawionych zbiorów.
Za przygotowanie wystawy oraz katalogu ze strony Gminy Trzemeszno odpowiedzialni byli: Dariusz Jankowski, Andrzej Leśniewski, Marceli Konieczny, Edyta Kubiak.
Dziękujemy również dyrekcji Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie za wypożyczenie eksponatów z Izby Pamięci Szkoły.
Wystawa potrwa do 30 września 2022 r.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.
Relacja z wernisażu TUTAJ
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!