Trzemeszeńska lista uczestników walk o niepodległość w 100. rocznicę Bitwy na przedpolach Warszawy #32
Pamięci bohaterów poległych i zmarłych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 oraz walczących na kresach wschodnich 1919-1921. Lista uczestników walk o niepodległość nie pretenduje do całościowej. Zestawienia alfabetycznego na podstawie ksiąg metrykalnych i zasobów Muzeum Regionalnego w Trzemesznie dokonał dr Andrzej Leśniewski.
Szeregowy Kazimierz Koczorowski, 24 lata, kawaler, rolnik urodzony w Bystrzycy, zamieszkały w Trzemesznie, syn robotnika Jana i Jadwigi z domu Galus. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920. Walczył w 5 kompanii 47 pułku piechoty Strzelców Kresowych. W maju 1920 roku pułk przetransportowano przez Warszawę, Grodno i Wilno w rejon koncentracji Armii Rezerwowej gen. Kazimierza Sosnkowskiego. W czerwcu pułk toczył zacięte, zwycięskie walki z bolszewikami. Dnia 4 czerwca osiągnął linię rzeki Serwecz i zajął Czerkasy. 6 czerwca, pomimo silnego ostrzału wroga pułk zajął Ledniki, wyprowadził natarcie na Sziragi i wyparł sowietów ze stanowisk pod Słobodą. Następnie uderzył na Szabany i przy ciężkich stratach własnych miejscowość tę zajął. Dnia 7 czerwca pułk forsował rzekę Szoszę, jednakże ponawianie ataków nie doprowadziło do złamania obrony po drugiej stronie. Pomogło wsparcie artyleryjskie przeprowadzone następnego dnia. Umożliwiło strzelcom przekroczyć bród i zająć miejscowości Ostrów i Lipowo. Pułk 47 utrzymywał odzyskane pozycje kilka dni, a w nocy z 11 na 12 czerwca został zluzowany przez pułk 46. Według danych Wojskowego Urzędu Duszpasterskiego Okręgu Korpusu w Przemyślu szer. Kazimierz Koczorowski poległ, jak zapisano w akcie zgonu, w bitwie pod Dzisną na Ziemi Wileńskiej 8 czerwca 1920 roku. Istnieje miejscowość, rzeka i jezioro tej nazwy. Spójrzmy na mapę. W północno-wschodniej części Litwy, na pojezierzu Święciańsko-Narockim, z jeziora Dzisna (lit. Dysnai) wypływa rzeka Dzisna (lit. Dysna). Miejscowość Dzisna położona jest przy ujściu rzeki Dzisny. Drugie wskazanie, gdzie poległ może oznaczać miejsce pochówku. Na Liście strat Wojska Polskiego z 1934 roku zapisano Kazimierza Koczorowskiego poległego w miejscowości Przewóz. Odnajdujemy wieś Przewóz na Białorusi (biał. Pierawoz) w obwodzie witebskim nad rzeką Szoszą. W II RP wieś leżała w granicach Polski, powiat dziśnieński w województwie wileńskim. Zatem nieopodal pierwszego wskazania. Obecnie rzeka Dzisna wyznacza granicę Litwy i Białorusi, a obie przygraniczne miejscowości leżą w obwodzie witebskim, w północnej części Białorusi. Źródło: Rejestr Śmierci poboczny Urzędu Stanu Cywilnego, Trzemeszno 1923, Obwód miejski, Nr 11; Lista strat Wojska Polskiego z 1934 r., poz. 16789, s. 373; Robert Osiński, 6 pułk strzelców podhalańskich, Pruszków 1996, s. 8-9, 13; Dzisna w: Wielka Encyklopedia PWN. Tom 7, Warszawa 2002, s. 441; Dữkšto sen. - Google Maps,
https://www.google.com/maps/place/Dūkšto+sen.,+Lithuania/@55.4698761,26.383301,3117m/data=!3m, dostęp 21 listopada 2020 r.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!