Mieszkańcy Gminy Trzemeszno podziękowali za plony
W sobotę, 31 sierpnia Gmina Trzemeszno świętowała dożynki w Zieleniu. Ta piękna tradycja okazywania radości i wdzięczności za otrzymane plony jest także świetną okazją do spotkania się lokalnej społeczności, jak i spróbowania regionalnych przysmaków.
Uroczystości rozpoczęto od polowej mszy świętej sprawowanej przez księdza Piotra Kotowskiego proboszcza trzemeszeńskiej parafii. Następnie dożynkowy korowód w asyście orkiestry dętej przemaszerował pod scenę, gdzie poczty sztandarowe oraz delegacje poszczególnych wsi z wieńcami dożynkowymi witał Kacper Lipiński burmistrz Trzemeszna.
Licznie przybyłych gości powitała Izabela Skonieczna sołtys Zielenia. Za ciężką pracę rolnikom podziękował Kacper Lipiński burmistrz Trzemeszna. Nie mogło także zabraknąć tradycyjnego obrzędu chleba, którego dokonał Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha”. Bochen z tegorocznych plonów został przekazany na ręce włodarza gminy przez starostów dożynek: Anetę Wiewiórę i Piotra Furche.
Funkcja starościny i starosty dożynek to zawsze duże wyróżnienie. Aneta Wiewióra, starościna dożynek, ma 51 lat i mieszka w Ochodzy, gmina Trzemeszno. Swoją przygodę z rolnictwem rozpoczęła w 1992 roku. Obecnie, razem z mężem Eugeniuszem, synem Damianem oraz synową Wiolettą, prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni około 150 ha. Gospodarstwo to specjalizuje się w uprawie zbóż i kukurydzy, a także prowadzi mieszaną produkcję zwierzęcą, obejmującą hodowlę bydła opasowego (około 190 szt.) i mlecznego (110 szt.). Ponadto, gospodarstwo wzbogaca 11 koni rasy śląskiej. Pani Aneta angażuje się w działalność Koła Gospodyń Wiejskich, które aktywnie promuje Gminę Trzemeszno. Jej pasją jest prowadzenie przydomowego ogrodu, a wolne chwile najchętniej spędza z wnukami.
Piotr Furche, również ma 51 lat i ma wykształcenie rolnicze. Razem z żoną Małgorzatą wychowują czwórkę dzieci: Szymona, Antoniego, Tomasza i Marię. Pan Piotr rozpoczął swoją karierę rolniczą w 1994 roku, otrzymując od ojca 12 ha gruntu, które stopniowo powiększał. Dziś jego gospodarstwo obejmuje około 170 ha i specjalizuje się w uprawie zbóż, takich jak pszenica i pszenżyto, oraz kukurydzy. Znaczną część areału stanowią także łąki. Gospodarstwo koncentruje się na produkcji zwierzęcej, hodowli bydła opasowego (ponad 300 szt.) oraz krów mlecznych (180 szt.).Oprócz pracy na roli Pan Piotr aktywnie działa w swoim środowisku.
Uroczystość była także okazją do wręczenia wyróżnień. Najwyższe z nich, przyznawane na wniosek burmistrza przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Odznaką Honorową „ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA” otrzymał Piotr Furche. - Jestem przekonany, że wyróżnieniem tym docenia się i honoruje Pana osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, jak też wieloletnią pracę społeczną i działalność na rzecz środowiska wiejskiego. Pana sukces osobisty to również duże wyróżnienie dla Gminy Trzemeszno oraz przykład, że ciężka i mozolna praca czasami bywa doceniona i honorowana – napisał w liście gratulacyjnym Kacper Lipiński burmistrz Trzemeszna.
Wyróżnienia otrzymali także rolnicy: Jerzy Wieczorkowski z Bieślina, Michał Łukomski z Kruchowa, Zdzisław Nowak z Powiadaczy oraz Marcin Kaptur z Lubinia. W kategorii „Gospodyni roku” uhonorowano Marię Borową z Ostrowitego. Tytuł „Człowiek środowiska wiejskiego” otrzymał Krzysztof Dutkiewicz z Płaczkowa. Sołtysem roku został były, wieloletni sołtys Zielenia Dominik Woźniak.
Podczas oficjalnej części uroczystości głos zabrali również: Łukasz Grabowski Radny Sejmiku Woj. Wlkp. i poseł Tadeusz Tomaszewski. List gratulacyjny w imieniu starosty gnieźnieńskiego odczytała Ewa Barłoga-Purol, członkini zarządu powiatu. Z zaproszenia na dożynki skorzystała także Magdalena Musiałowicz dyrektor Wydziału Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa Starostwa Gnieźnieńskiego.
Po zakończeniu części oficjalnej przyszła pora na występy artystyczne, które odbywały się na dwóch scenach placu dożynkowego. Wystąpili m.in.: ZPiT „Strzecha”, Artystyczny Zespół „Świerszcze”, Klub Seniora „Złoty Liść”, zespół „VERDIS”. Na małej scenie wystąpili także lokalni artyści m.in. ze Środowiskowego Domu Samopomocy.
Sołectwa Gminy Trzemeszno przygotowały także piękne stoiska, na których można było spróbować najróżniejszych przysmaków. Rozegrano również turniej sołectw i osiedli. Rywalizowano w takich konkurencjach jak ubijanie piany z białek, układanie herbu Trzemeszna na czas, czy dojeniu krowy. Rywalizacji towarzyszyła dobra zabawa. Pierwsze miejsce w turnieju zdobyło Osiedle nr 1 w Trzemesznie, drugie miejsce sołectwo Kamieniec, a trzecie sołectwo Gołąbki.
Swoje stoiska z atrakcjami przygotowali także sponsorzy imprezy: Grupa Sobecki doradztwo rolnicze Jakub i Łukasz Sobeccy, Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Sp. Z O.O. Trzemeszno, Firma Sano Agrar Institut, Piastowski Bank Spółdzielczy w Janikowie o/Trzemeszno. Organizację dożynek wsparli także: Remondis Aqua Trzemeszno, Zenon i Danuta Klukas (Sprzedaż Środków do Produkcji Rolnej), Krzysztof i Iwona Czarneccy (Firma Phu Iwona Czarnecka), Mariusz i Monika Kiełpińscy (Firma Service-Net Trzemżal) oraz Maria Kiełpińska i Beata Kiełpińska, Julian i Anna Sobeccy, Ogrody Brukarstwo Adam i Kamila Kiełpińscy, Płaczkowo Gospodarstwo Rolne Sp. Z O.O., Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Rolnik” Michał Gwiazda, Firma Scooby Trans Usługi Transportowe Łukasz i Monika Skubiszak, a także Gerard Bartz, Małgorzata i Adam Dziel, Beata i Marcin Michalczyk.
RENATA PAŁUCKA
Fotorelacja Edyta Kubiak https://www.facebook.com/share/p/K5XjJ3SQzVDeiF97/
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!