„Fidrek, poetycka opowieść o Jerzym Waldorffie”
Jerzy Waldorff to niezwykła postać polskiej kultury, pisarz publicysta i działacz społeczny, związany z Trzemesznem dzięki nauce w tutejszym gimnazjum. Był erudytą i człowiekiem o wysokiej kulturze osobistej, jedną z najbarwniejszych osobistości prasy i telewizji, krytykiem muzycznym, autorem książek o muzyce poważnej, pomysłodawcą corocznej kwesty na renowację Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie.
Pamięć o Jerzym Waldorffie jest w ostatnim czasie przywracana w naszym mieście. W piątek 1 grudnia w auli Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie odbyła się premiera filmu pt. „Fidrek, poetycka opowieść o Jerzym Waldorffie”. „Fidrek” to tytuł książki Jerzego Waldorffa, a zarazem jego przezwisko, jakie przylgnęło do niego w dzieciństwie. Znaczenia tego przezwiska i pochodzenia nie umiał wyjaśnić sam Waldorff. Tak o tym opowiadał: "Dlaczego takie przezwisko Fidrek, a nie inne? Tego nikt nie pamiętał, a przecie winno zastanawiać, skoro nic z imieniem nie miało wspólnego, więc nie zdrobnienie, tylko Bóg wie co. Obserwując go z mojego niemal już podziemia skalnego wiem, że to byłem ja i niby nadal jestem, ale przecież nic mnie z chłopakiem nie łączy".
Wieczór premiery poprowadzili uczniowie: Zofia Wolaszek i Bartosz Kłysz, a rozpoczęła go piosenka w wykonaniu Beaty Lukstaed. Jak mogli usłyszeć zebrani pomysł o realizacji filmu o Jerzym Waldorffie zrodził się podczas jednej z obrad Rady Pedagogicznej. Do wspólnego projektu udało się zaangażować wiele osób: uczniów i nauczycieli z różnych trzemeszeńskich szkół, jak i muzyków. Powstała prawdziwa ekipa filmowa, gdzie każdy doskonale odegrał swoją rolę. Scenariusz napisała Dorota Kaniewska, nauczycielka języka polskiego, która wraz z Aldoną Siwińską wyreżyserowała film. Tytułowego Fidrka zagrało aż trzech aktorów, ukazując różne etapy życia Waldorffa. Byli to: Stanisław Płaneta oraz Bartosz Kłysz i Szymon Glinkowski. Rolę dzieci bawiących się w dworku odegrały – Antonina Joszcz, Aleksandra Laskowska i Hanna Majewska. Piosenkę zaśpiewała Klaudia Michalak, a na instrumentach zagrali – Jacek Kierczyński, Alicja Buczkowska, Franciszek Piasek, Małgorzata Kapsa, Michał Stochliński, Szymon Nowicki. Wiersze recytowali – Marika Jaskuła, Kaja Siwa, Oliwia Sarnowska, Filip Dzieł, Marcelina Średzińska, Beata Lukstaedt, Maria Borys, Magdalena Liberkowska, Oliwia Kolczyńska, Zofia Wolaszek, Aleksandra Bielak, Jolanta Kurtysiak. Ekipa techniczna projektu to: Alicja Piasek, Mariola Stochlińska i Ewa Nowicka – nagrywanie muzyki. Nagrywaniem filmu i montażem zajął się Miłosz Kaniewski. Przygotowanie planu filmowego natomiast Gerard Kaniewski, Robert Siwiński i Jerzy Kolis. W przygotowaniu premiery pomagała również Justyna Lis. Każdy wchodzący na salę otrzymał w prezencie figurkę psa „Puzona” – nieodłącznego towarzysza J. Waldorffa. Figurki zostały wydrukowane na drukarce 3D.
Po emisji filmu gratulacje całej ekipie filmowej złożył Krzysztof Dereziński burmistrz Trzemeszna oraz Agnieszka Bartz przewodnicząca komisji finansowej Rady Miejskiej Trzemeszna i Renata Buzała przewodnicząca komisji społecznej Rady Miejskiej Trzemeszna oraz Justyna Stankowska dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzemesznie i Jolanta Sroczyńska –Pietz prezes Fundacji ATUT” – organizatora Festiwali Waldorffa w Trzemesznie.
Renata Pałucka
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!