A Ty już się zaszczepiłeś?
Co warto wiedzieć?
Szczepionka przeciw COVID-19 to jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię.
Jak działa? Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.
Dlaczego warto się zaszczepić? Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje nam taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się, to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.
Zapisać się na szczepienie możemy:
- bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego,
- w punktach szczepień,
- zadzwonić na specjalnie uruchomioną infolinię Narodowego Programu Szczepień (989 lub 22 62 62 989),
- przez Internetowe Konto Pacjenta.
Po zarejestrowaniu się na szczepienie pacjent otrzyma e-skierowanie. Sam proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji. Co ważne, podczas umawiania się na szczepienie nie trzeba posiadać numeru e-skierowania. Wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych. System automatycznie zweryfikuje ważność e-skierowania.
Gdzie wykonuje się szczepienia?
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, szczepienia będą realizowane m.in. w:
- placówkach podstawowej opieki zdrowotnej,
- innych stacjonarnych placówkach medycznych,
- mobilnych zespołach szczepiących,
- centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.
Proces szczepienia
- Pacjent, po zgłoszeniu się do wyznaczonego punktu szczepień, zostanie zbadany przez lekarza. Specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat stanu jego zdrowia. Pacjent wypełni też ankietę.
- Szczegóły badania zostaną wpisane do dokumentacji medycznej. Jeśli lekarz uzna, że nie ma żadnych przeciwwskazań, to pacjent zostanie zaszczepiony.
Po szczepieniu będzie trzeba odczekać 15-30 minut, by upewnić się, że nie wystąpiła żadna gwałtowna reakcja organizmu.
Już od maja br. na szczepionkowej mapie powiatu gnieźnieńskiego znaleźć można dwa nowe punkty, zlokalizowane w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Słowackiego 45-47 oraz Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej przy ul. Wrzesińskiej 43-45 w Gnieźnie.
W każdym z Punktów Szczepień Powszechnych działających od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:00 do 18:00, pracują zespoły szczepiące, składające się z lekarza, pielęgniarek lub ratowników medycznych oraz pracowników Starostwa Powiatowego zapewniających obsługę administracyjną.
Rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19, dokonać można na kilka sposobów: korzystając z infolinii 989, za pomocą e-Rejestracji dostępnej na stronie pacjent.gov.pl, poprzez SMS o treści SzczepimySie wysłany na numer 880 333 333 oraz dzwoniąc do Punktów Szczepień Powszechnych: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie, tel. 572 166 081, PWSZ w Gnieźnie, tel. 572 166 067.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!