35-lecie samorządu w Polsce – cykl artykułów jubileuszowych. Kadencja 2006- 2010
Wybory samorządowe, które odbyły się 12 listopada 2006 roku, były jednym z kluczowych momentów w historii Trzemeszna. Mieszkańcy miasta mieli szansę wybrać swoich przedstawicieli do Rady Miejskiej, Burmistrza Trzemeszna oraz Rady Powiatu Gnieźnieńskiego. Były to także wybory, które przyniosły znaczną zmianę na stanowisku burmistrza, po raz pierwszy od 1990 roku.
Wybory na Burmistrza Trzemeszna
W 2006 roku o urząd burmistrza Trzemeszna ubiegało się 11 kandydatów.
Krzysztof Dereziński (KW „Prawo i Sprawiedliwość”)
Wiesław Hernacki (KWW „Uczciwa Gmina”)
Dariusz Jankowski (KWW „Miasto i Wieś Razem”)
Tadeusz Kostka (KW „Lewica i Demokraci”)
Rafał Lukstaedt (KWW „Forum Samorządowe”)
Benedykt Nitka (KWW „Trzemesznianie”)
Zygmunt Nowaczyk (KWW „Z nami bezpiecznie”)
Stanisława Roguszewska (KWW „Trzemeszno ODNOWA”)
Marlena Rusiłowicz (KW „Samoobrona” )
Jan Socha (KWW „Blok Samorządowy Jana Sochy”)
Stefan Ślimak (KWW „Stefana Ślimaka”)
Po pierwszej turze wyborów, które odbyły się 12 listopada 2006 roku, Krzysztof Dereziński i Dariusz Jankowski uzyskali największą liczbę głosów, przechodząc do drugiej tury, która odbyła się 26 listopada 2006 roku. Po zaciętej walce o fotel burmistrza, Krzysztof Dereziński zwyciężył w drugiej turze, obejmując urząd burmistrza Trzemeszna 6 grudnia 2006 roku.
Zmiany na stanowisku burmistrza
Po raz pierwszy od 1990 roku urząd burmistrza Trzemeszna został objęty przez nową osobę Krzysztofa Derezińskiego, który w poprzedniej kadencji pełnił funkcje przewodniczącego Rady Miejskiej. Zmiana nastąpiła również na stanowisku wiceburmistrza. Dotychczasowy wiceburmistrz, Dariusz Jankowski, który pełnił tę funkcję przez cztery kadencje, został zastąpiony przez Zygmunta Nowaczyka.
W wyborach do Rady Miejskiej zarejestrowano 132 kandydatów, którzy reprezentowali różne komitety wyborcze. W wyniku głosowania wyłoniono 15 nowych radnych, którzy przez najbliższe cztery lata reprezentowali interesy mieszkańców Trzemeszna.
Radni Rady Miejskiej Trzemeszna (2006-2010):
Jerzy Zaremba – Przewodniczący Rady Miejskiej, Teresa Maćkowiak – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, Michał Gwiazda – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Maciej Adamski, Eleonora Mądra, Irena Radke, Rafał Białek, Benedykt Nitka, Jerzy Chełmiński, Maria Dziel, Mikołaj Ostrowski, Wiesław Pokorski, Tomasz Szafrański, Krzysztof Szapował. Ponieważ Zygmunt Nowaczyk został powołany na wiceburmistrza, nie mógł objąć mandatu radnego. W wyborach uzupełniających mandat ten objął Krzysztof Brzostowski.
Z terenu Miasta i Gminy Trzemeszno do Rady Powiatu Gnieźnieńskiego zostali wybrani: Paweł Koch, Tadeusz Kostka i Hieronim Stopczyński.
Lata 2006–2010 były okresem dynamicznych przemian i intensywnej pracy samorządu Gminy Trzemeszno. Kadencja ta zapisała się w historii jako czas inwestycji infrastrukturalnych, dbałości o dziedzictwo kulturowe, aktywności społecznej i otwartości na współpracę międzynarodową.
W tym okresie rozpoczęto i zrealizowano szereg ważnych inwestycji – m.in. budowę i modernizację sieci kanalizacyjnych, przebudowy dróg gminnych, termomodernizację obiektów użyteczności publicznej czy remonty świetlic wiejskich. Z powodzeniem zakończono odbudowę Mauzoleum Powstańców Wielkopolskich, zaś adaptacja zespołu dawnego szpitala św. Łazarza na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy została nagrodzona tytułem „Modernizacja Roku 2008”.
Trzemeszno aktywnie uczestniczyło w projektach krajowych i europejskich, takich jak „Europa dla obywateli” czy współpraca z miastami partnerskimi z Włoch, Bułgarii i Grecji. Docenione zostały także działania samorządu w zakresie estetyki i nowoczesności – gmina zdobyła ogólnopolską nagrodę za najlepiej oświetloną przestrzeń miejską.
Ważnym elementem kadencji było pielęgnowanie pamięci historycznej i lokalnej tożsamości. Powstała wystawa stała w Izbie Pamięci w Niewolnie, przygotowana we współpracy z Muzeum Stutthof w Sztutowie. Gmina wydała publikację kulinarną promującą tradycję regionu: „Wędrówki kulinarne po Gminie Trzemeszno”, a Narodowy Bank Polski uhonorował bazylikę trzemeszeńską okolicznościową monetą z serii „Miasta w Polsce – Klasztory”.
W życiu społecznym i kulturalnym Gminy Trzemeszno szczególne miejsce zajęły wydarzenia o wymiarze symbolicznym – wizyta Prymasa Polski Józefa Kowalczyka, uhonorowanie ks. prałata dr. Bronisława Michalskiego tytułem Honorowego Obywatela Gminy Trzemeszno oraz wyróżnienie lekkoatletki Mariki Popowicz za osiągnięcia sportowe.
Kadencja ta zapisała się także jako czas wspólnoty i solidarności – mieszkańcy włączyli się w pomoc dla powodzian, upamiętnili ofiary katastrofy smoleńskiej i aktywnie uczestniczyli w życiu gminy, czego wyrazem były m.in. liczne zbiórki, inicjatywy obywatelskie i zaangażowanie lokalnych liderów.
Renata Pałucka
Źródło: Kosynier - lata 2006-2010.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!