1 marca pamiętamy o żołnierzach wyklętych
Stanęliśmy w obliczu wojny w Europie. Wobec walk toczonych bezpośrednio przy granicy z Polską. Dzielnie broniących swojego kraju bohaterów z Ukrainy wspieramy sprzętem wojskowym niezbędnym do obrony przed atakującym najeźdźcą rosyjskim. Potrzebującym udzielamy pomocy medycznej i humanitarnej. Z otwartymi ramionami przyjmujemy na Polskiej Ziemi ukraińskie rodziny.
Przed laty broniący Polski żołnierze otrzymywali broń i wyposażenie wojskowe. Walczyli z okupantem niemieckim na wszystkich frontach II wojny światowej. Jesteśmy z tego faktu dumni. Koniec wojny nie oznaczał jednak odzyskania wolności. Kraj opanował sowiecki totalitaryzm. Patrioci Polscy walczyli nadal. Wroga propaganda nazywała ich „zaplutymi karłami reakcji”. My wiemy, że byli to „żołnierze niezłomni”, „żołnierze wyklęci”. Pamiętamy ich heroizm.
Przed rokiem na łamach Trzemeszno.pl opublikowany artykuł „1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci «Żołnierzy Wyklętych»”. Odsłonił nam nieznanego bohatera z Trzemeszna. TUTAJ
Mariusz Gąsiorowski szczęśliwie uciekł z ubeckiego aresztu w Mogilnie. Schronienie znalazł w rodzinnym Trzemesznie i podleczywszy się wyruszył do lasu. Zakończyliśmy tekst zdaniem: „Żołnierz wyklęty nie dał się więcej pojmać, walczył i prawdopodobnie wyemigrował do USA”.
Możemy potwierdzić ustalenia spisane ze wspomnień p. Henryka Nowaka. Teraz dopiszmy kolejne szczegóły. Pan Janusz Owczarzak udostępnił życiorys spisany 18 stycznia 2006 roku przez swojego ojca Bogdana Owczarzaka. Podobnie jak Gąsiorowski uczęszczał do trzemeszeńskiego liceum. Dowiadujemy się, że Mariusz Gąsiorowski był żołnierzem Armii Krajowej i powstańcem warszawskim 1944. Zniszczył z innymi pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej postawiony na placu przed kościołem. Po aresztowaniu, ucieczce z Urzędu Bezpieczeństwa i nabraniu sił, walczył. „Wyposażony ponownie w broń przedostał się do Puszczy Białowieskiej, skąd przez komórki AK przerzucony został do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył studia”.
Andrzej Leśniewski
Fot. Białowieża, pocztówka, nakł. Braci Puszczańskiej
- Stowarzyszenia Uczniów, Kraków 1936, źródło: Polona
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!