Władysława Adryanowa, rzeźba Chrystus frasobliwy
Władysława Adryanowa oswajanie nieuchronności śmierci czerpała z doświadczeń dzieciństwa. Miałam lat jedenaście. Wiosną w obfitem śniegu były roztopy – szłam w wodzie w drewniakach, tak się zaziębiłam, że dwa miesiące walczyłam ze śmiercią – wspominała po latach rzeźbiarka. Była osobą bogobojną. Czytywała „Rycerzyka Niepokalanej” i należała do modlitewnego kółka różańcowego. Motywy religijne, świątki widziane w pracach licznych twórców ludowych także stanowią kanon jej twórczości.
„Chrystus frasobliwy” to temat bliski sercu Władysławy Adryanowej. Rzeźba stanowi ikonograficzny typ przedstawienia Chrystusa siedzącego z głową w koronie cierniowej opartej na dłoni. Chrystus przysiadł na kamieniu w drodze na Golgotę. Wie o czekającym go ukrzyżowaniu prowadzącym nieuchronnie do śmierci.
Prace o treści religijnej oddają naturalistyczny kształt przedstawianych postaci. Wzory czerpała z oleodruków naśladujących obrazy olejne, z rzeźb oglądanych w kościołach, z jarmarcznych figurek i gromadzonych obrazków świętych. Tu wykorzystała plastyczność gliny, tworzywa, którego obróbkę opanowała doskonale. Niewypalona glina alegorycznie podkreśla kruchość człowieczego istnienia.
Chrystus frasobliwy
Władysława Adryanowa
Polska, Trzemeszno
około 1980 r.
glina
wys. 15,6 cm, podstawa 7,4 x 5,3 cm
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!