Tablica Szkoła Podstawowa w Niewolnie
Pierwszą szkołę uruchomiono pod koniec XIX wieku. Była ewangelicką szkołą uczącą dzieci wiejskie w miejscowości nazwanej przez prusaków Freihof. Polski język nauczania wprowadzono w Niewolnie po zwycięskim powstaniu wielkopolskim. Szkoła istniała przez okres międzywojenny. Nauczycielom dzielono etaty pomiędzy podobne w okolicy placówki. Podczas II wojny światowej Schule in Freihof przyjmowała uczniów niemieckich. Polskie dzieci miały pracować, ewentualnie w zakresie minimalnym opanować czytanie i liczenie po niemiecku. Powojenna szkoła powszechna edukowała w zakresie podstawowym przyjmując dzieci z Niewolna i okolicznych miejscowości. Wieczorami i w dni wolne od nauki szkolnej podwoje szkoły otwierano dla dorosłych. Realizowano powszechny w kraju program walki z analfabetyzmem.
Peerelowska Szkoła Podstawowa w Niewolnie była filią jedynki, przemianowanej w 1974 roku na Zbiorczą Szkołę Gminną w Trzemesznie. Dyrektorem został Czesław Losik (1929-1992), pełniący jednocześnie kierowniczą funkcję wobec szkół filialnych w gminie. Dzieci młodsze edukowano w zakresie elementarnej nauki czytania i pisania w klasach 1-3. Uczniowie klas starszych uczęszczali do „jedynki” w mieście. Tu otrzymywali świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
Gdy kierownikiem szkoły podstawowej w Niewolnie był Henryk Wrzeszczyński (1904-1979), przedwojenny kierownik w Kamieńcu i więzień obozu koncentracyjnego, szkołę rozsławiło założenie Izby Pamięci. Szkołę zlikwidowano. Obecnie dzieci Niewolna i okolicznych miejscowości edukuje placówka w Trzemesznie.
Tablica o treści: SZKOŁA PODSTAWOWA w NIEWOLNIE
Polska, Trzemeszno
b.d., II poł. XX w. do 2005/2006, przek. MRT 2006
metal emaliowany, s.g. emalia czerwień-biel
dł. 65 cm x wys. 19,3 cm
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!