Raszpel Trzemeszeński - gazetka szkolna ZSZ
Pierwszy numer gazetki szkolnej „Raszpel Trzemeszeński” w Zasadniczej Szkole Zawodowej imienia Hipolita Cegielskiego ukazał się 6 grudnia 1996 roku. Jak na Mikołajki przystało, promocyjny egzemplarz uczniowie otrzymali w prezencie. Kolejne numery sprzedawano po 40 groszy. Dekadę później cena wynosiła 50 groszy. Nieznacznie zmieniono szatę graficzną winiety i poprawiono jakość druku. Zachowano natomiast logo przedstawiające człowieka pierwotnego z kawałkiem żelaza w dłoniach.
Młodszym czytelnikom przypomnijmy, słownikowa raszpla to pilnik o grubych nacięciach używany do zgrubnej obróbki drewna, inaczej tarnik. Czyżby obróbka raszplą była alegorią przemiany adeptów-uczniów w absolwentów-fachowców w wyuczonym zawodzie?
Redaktorom podpowiadali dziennikarze tygodnika „Przemiany na Szlaku Piastowskim”. Pierwsze teksty pisali uczniowie pod uroczo brzmiącymi: Bogusia, Kaja, Kala, Sanczo i Panczo, Taptuś, Wendula, Ziółko. Ich opiekunami byli: Joanna Sitniak-Ślachciak, Anita Krygier-Lewandowska, Sylwia Liszkowska. Skład i oprawę graficzną tworzył Jacek Ślachciak. „Raszpel Trzemeszeński” to wywiady, felietony, informacje sportowe i humor. Już w pierwszym roku wydawania w konkursie na najlepszą gazetkę szkolną zajął drugie miejsce w województwie.
Andrzej Leśniewski
Raszpel Trzemeszeński - gazetka szkolna ZSZ
Polska, Trzemeszno
Marzec 1997, przekazane MRT listopad 2021
papier, druk cz.b.
wym. 21 cm x 29,7 cm
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!