Neolit, Topór kamienny
Ozdobą zbiorów społecznego Muzeum w Trzemesznie jest topór kamienny odkryty na polu w Lubiniu. Położony przy brzegu Jeziora Popielewskiego nieopodal Trzemeszna w powiecie gnieźnieńskim, województwo wielkopolskie odkrywa tajemnice przeszłości.
Zamieszkująca okolicę ludność rolnicza przed około 4500 lat przed naszą erą prowadziła tu osiadły tryb życia. Stawiała długie do 50 metrów trapezowate domy podtrzymywane na dębowych słupach. Ściany wypełniano plecionką, uszczelniano gliną i bielono. Dachy zwisające ku ziemi kryto trzciną. Trudniono się rybołówstwem, uprawą roli i wypasaniem zwierząt. Kobiety lepiły garnki z gliny mieszanej z piaskiem, a mężczyźni wykonywali potrzebne im narzędzia z gładzonego kamienia.
Pięcioboczny topór kamienny pochodzi z neolitu – kultury ceramiki sznurowej. Surowiec skała o ciemnozielonej barwie. Ostrze symetryczne mocno zaostrzone. Grzbiet obrobiono równolegle do spodu. Symetryczne boki załamane na wysokości otworu. Otwór cylindryczny umiejscowiony bliżej obucha. Dwupłaszczyznowy obuch to wynik przełamania kamienia w otworze bardziej oddalonym od ostrza. Krawędzie, spód i boki fasetowane. Całość wykonana techniką gładzenia i wiercenia.
Topór kamienny
Polska, Trzemeszno-Lubiń
Neolit, kultura ceramiki sznurowej
2003 do MRT przekazał Eugeniusz Polanowski
skała ciemnozielona
długość 19,3 cm, szerokość 6,3 cm, grubość 5 cm
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!