Karta imigracyjna Heleny Wąsowicz
Powojenna repatriantka z kresów wschodnich osiadła na terenie gminy Trzemeszno. Po reformie administracyjnej w 1954 r. – gromady Trzemżal. Wytrwale pracowała w przydzielonym przesiedleńcom gospodarstwie. Za uzbierane pieniądze, z bratem Karolem, nabyła nieruchomość w Trzemesznie. Dwadzieścia lat później ponownie postanowiła odmienić swój los. Zrzekła się majątku nieruchomego, wypełniła formalności i kupiła bilet na m/s Batory. Wypłynęła z portu w Gdyni 8 czerwca w 1965 r. Do Quebec przybyła 28 czerwca. Przybliżmy osobę dokonującą tak niełatwych wyborów życiowych.
Helena Wąsowicz urodziła się 24 marca 1918 r. w miejscowości Herbutów, powiat Rohatyn, województwo stanisławowskie. Współcześnie Herbutów/Narajiwka, rejon Halicz, obwód Stanisławów/Iwano-Frankiwsk, Ukraina. Była córką Karola i Marii z d. Stupnickiej. Rodzina posiadała gospodarstwo rolne. Przekaz pokoleniowy podtrzymuje tradycję rodowodu szlachty kresowej. Ojciec zmarł w okresie międzywojennym. Podczas II wojny uprzedzeni przez ukraińskich sąsiadów cudem przeżyli ludobójstwo dokonywane na Polakach. Helena, 11 maja 1944 r., z parafii rzymskokatolickiej w Bołszowcach pobrała metrykę urodzenia. Rodzina repatriantów wyruszyła taborem kolejowym osiedlić się w nowych granicach Polski.
Ponowną podróż Helena ukończyła w Kanadzie. Otrzymała Canadian Immigration Identyfication Card i po raz kolejny rozpoczęła nowe życie. Obywatelstwo Kanady przyznano jej 7 stycznia 1971 r. Na obczyźnie dożyła sędziwych lat. Tam spoczywa. Eksponaty do Muzeum Regionalnego w Trzemesznie przekazała Elżbieta MᶜDonald z Kanady. Dziękujemy.
Andrzej Leśniewski
Karta imigracyjna Heleny Wąsowicz Trzemeszno, Polska, Kanada 8-28 czerwca 1965 r., przek. MRT 2024 papier, druk, stemplowany wym. 19,2 cm x 5,5 cm |
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!