Gminy polskie cena 2000 zł.
Przed denominacją otrzymywaliśmy miliony wydawane na codzienne zakupy. Prasę nabywaliśmy w licznie działających sklepach spożywczych i kioskach „Ruch”. Posiadamy oferowany w styczniu 1994 roku periodyk „Gminy Polskie”. Jego pilotażowy egzemplarz sprzedawany w Trzemesznie i Mogilnie kosztował 2000 złotych.
Na stronach od 3 do 11 opisano nasze miasto. Artykuły zatytułowano: „Wkrótce staniemy się znanym ośrodkiem wypoczynkowym”; „Przedsiębiorstwo komunalne”, „Miasto szewców”, „Herb Trzemeszna”, „Historyczne odkrycie”, „Według starej legendy”, „Trzemeszno – niespokojne miasto powstańców”, „Jedna z najstarszych świątyń w Polsce”, „Izopol”. Edytorsko periodyk zachwyca. Niestety wkradły się błędy. Przykładowo, wywiad z panią sekretarz magistratu Trzemeszna zilustrowano ratuszem mogileńskim, a autorem artykułu o bazylice trzemeszeńskiej zilustrowanym własnymi historycznymi fotografiami był Władysław Majerski. Być powinno Władysław Majewski.
Wydawcą była Spółka Cywilna „VENTURA”. Wydawnictwo działało w Bydgoszczy przy ulicy Królowej Jadwigi, na drugim piętrze. Dyrektorem naczelnym był Bogusław Łobos, redaktorem naczelnym Anna Zaborowska, redaktorem prowadzącym Małgorzata Korbińska, a kolegium redakcyjne uzupełnili Andrzej Cegielski i Magdalena Należyta.
Andrzej Leśniewski
Gminy Polskie cena 2000 zł
Polska, Mogilno-Trzemeszno
styczeń 1994 r. / zbiory MRT
Wydawca „VENTURA” S.C.
papier, kolor/cz.b., stron 16
wym. 21,1 cm x 30,2 cm
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!