Franciszek Biedermann zweryfikowany przed 1939 r.
Wystawione 1 kwietnia Zaświadczenie Centralnego Archiwum Wojskowego nie było żartem primaaprilisowym. Zamiast poświadczać uprawnienie Franciszka Biedermanna do noszenia miana weterana, który „Skutecznie usuwał sowietów z Pomorza”, dawało prawo starania się o przyjęcie w poczet kombatantów ZBoWiD.
Szef CAW „Na podstawie akt znajdujących się w Centralnym Archiwum Wojskowym zaświadczył, że Obywatel BIEDERMANN Franciszek ur. 5.01.1895 r., s. Ignacego był zweryfikowany przed 1939 rokiem i jako taki ujęty na ewidencji Biura Historycznego DOK-VII w Poznaniu pod nr 13581”. Odszyfrujmy, co kryło się pod tym wpisem?
Urodzonego w Gnieźnie Franciszka Biedermanna wcielono do armii niemieckiej. Od 1915 do 1918 roku walczył w I wojnie światowej. Po szczęśliwym powrocie osiadł w Ostrowitem, gdzie mieszkali rodzice Ignacy i Agnieszka z domu Lewandowska. Podczas powstania wielkopolskiego w styczniu 1919 roku wstąpił ochotniczo do tworzonego w Gnieźnie 3 pułku ułanów wielkopolskich. Rok później, 20 stycznia 1920 roku, wyzwalał Bydgoszcz. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej gromił niedobitki sowieckie na Pomorzu. Zdemobilizowany, imał się różnych zawodów. W czasie II wojny światowej pracował jako robotnik kolejowy, a po wojnie w GSSCh w Trzemesznie i Spółdzielni Mienia w Mogilnie. Zmarł 27 grudnia 1969 roku. Spoczął na trzemeszeńskim cmentarzu. Biogram bohatera przybliża Złota Księga Pamięci Gminy Trzemeszno, s. 20.
Andrzej Leśniewski
![]() | Franciszek Biedermann zweryfikowany przed 1939 r. Zaświadczenie Centralne Archiwum Wojskowe 1771 Warszawa, Trzemeszno 1.04.1960 r./ Teczka osobowa ZBoWiD, zb. MRT papier, wym. 21,2 cm x 15 cm
|
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!