Fot. Pawilon GS Trzemeszno 1973
W 1972 roku zakończono w mieście budowę dwóch nowoczesnych pawilonów handlowych. Jednym z nich był pawilon branży spożywczo-warzywnej wybudowany nieopodal rzeźni miejskiej. Po drugiej stronie ulicy. Patrząc od ulicy Tadeusza Kościuszki powstał po lewej stronie dawnej ulicy Rzezalnej, obecnie 22 Stycznia 1863 r.
Inwestorem była Miejska Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu w Trzemesznie kierowana w latach 1959-1973 przez Antoniego Kierczyńskiego. Gdy nastąpiło historyczne połączenie spółdzielni miejskiej i gminnej prezesem utworzonej Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Trzemesznie został Władysław Majewski. Antoni Kierczyński przejął obowiązki wiceprezesa ds. produkcji i usług. Były to czasy kiedy przybywało placówek handlowych, a zyski spółdzielni oceniano pozytywnie. Wbrew koniunkturze ubywało towaru na sklepowych półkach. Cukier wprowadzony na kartki zapoczątkował lawinę powszechnych niedoborów nie tylko towarów spożywczych. Posiadanie kartek stało się atrybutem zakupów na lata. Sama inwestycja była jednak trafiona. Obiekt w miejscu pierwotnym nadal pełni funkcje handlowe. Naturalnym procesem nazwiemy zmiany właścicielskie, przebranżowienie czy przebudowę wejścia.
Zdjęcie do zbiorów Muzeum Regionalnego w Trzemesznie staraniem Zygmunta Nowaczyka ofiarował Przemysław Majcherkiewicz. Teraz liczymy na wsparcie wiedzą. Może któryś z czytelników pomoże ustalić autora fotografii.
AL
![]() | Fot. Pawilon GS Trzemeszno 1973 Polska, Trzemeszno ok. 1973 r., zb. MRT 2023 papier cz.b. fot. 13,8 cm x 9 cm |
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!