Fot. Chórzyści trzemeszeńscy w podróży ok. 1960 r.
Istota działalności chóru polega na przygotowaniu występów przed publicznością. Opisując aktywność Chóru kościelnego pod wezwaniem św. Wojciecha i „nowowiejskiego”, a dokładniej Koła Śpiewaczego im. Feliksa Nowowiejskiego w Trzemesznie, koncertowano w miejscu albo wyjazdowo. Okazją do podróży były koncerty okolicznościowe, jubileuszowe i występy podczas konkursów. Dodajmy także wspólne wycieczki. Artyści trzemeszeńscy przemieszczali się ciężarowymi samochodami, wynajętymi autobusami i pociągami. Nieczęsto w PRL-u robiono zdjęcia na stacji kolejowej. Jakkolwiek w dobie dostępu do Internetu zabrzmi to archaicznie, powodami były względy bezpieczeństwa i obronności „ludowego państwa”. Zakaz fotografowania nie tylko na PKP był ściśle przestrzegany.
Przedmiotowe zdjęcie jest jedyne spośród 76. fotografii małoobrazkowych w kolekcji uprzednio opisanej. Przedstawia pociąg osobowy stojący na peronie. Odjeżdżający pasażerowie to trzemeszeńskie chórzystki oraz chórzyści widoczni za oknami przedziału. Niestety nie wskażemy czasu odjazdu ani miejsca. Wykonane zostało około 1960 r. Na fotografiach utrwalono podróże do Bydgoszczy, Gdańska, Gdyni, Sopotu i Oliwy.
Andrzej Leśniewski
Fot. Chórzyści trzemeszeńscy w podróży, ok. 1960 r. Polska, Trzemeszno około 1960 r. / zbiory MRT papier, fot. cz.b. wym. 8,5 cm x 6 cm |
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!