Bigiel krawca Franciszka Kokotowskiego
Bigiel to przestarzałe określenie drewnianego obrotowego wieszaka ubraniowego. Mistrz w zawodzie krawieckim czy właściciel sklepu odzieżowego dbali o rozpoznawalność. Naniesiony na wieszakach nadruk podkreślał rzetelność kupiecką. Reklama hołdowała prostej zasadzie przypominania: zadowolony nabywca decyduje o dalszym istnieniu zakładu.
Franciszek Kokotowski przez długie lata był mistrzem krawieckim w Trzemesznie. Urodził się 10 września 1893 r. Nie wiemy gdzie wyuczył się zawodu. Natomiast jego nazwisko widnieje w spisie członków Towarzystwa Powstańców i Wojaków w Trzemesznie biorących udział w powstaniu wielkopolskim 1918-1919! Towarzystwo założono w Trzemesznie w grudniu 1921 r. Mistrz w zawodzie krawieckim prowadził warsztat i zapewne udzielał się wśród braci cechowej. Po zakończeniu drugiej wojny światowej cechu w mieście nie reaktywowano. Dlatego Franciszek Kokotowski angażował się w powiecie. Przykładowo w latach 1945-1946 był ławnikiem cechu krawieckiego w Mogilnie. Zmarł 9 września 1979 roku. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Trzemesznie.
Przedmiot przekazany do miejscowego Muzeum Regionalnego stanowi materialny dowód funkcjonowania w mieście warsztatu krawieckiego Fr. Kokotowski. Ofiarodawcy artefaktu dziękuję.
Andrzej Leśniewski
Bigiel krawca Franciszka Kokotowskiego
nadruk: Fr. Kokotowski, mistrz krawiecki, Trzemeszno.
Polska, Trzemeszno
pocz. XX w., przek. MRT listopad 2021 Piotr Dzięcielak
drewno, metal
wym. 42 cm x 17,5 cm
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!