Akt znania w Trzemesznie z 9 czerwca 1945 r.
Radząc sobie z trudnościami materiałowymi na odwrocie druku poniemieckiego Urząd Stanu Cywilnego Obwód Miejski Trzemeszno wypisał Akt znania. Druk jako urzędowy o charakterze dokumentacyjnym wprowadzono uregulowaniami prawnymi Kodeksu Napoleona. Trwał w polszczyźnie od początku XIX wieku do 1945 roku włącznie. Urzędowa standaryzacja treści umożliwiała formalne wypełnianie funkcji aktu urodzenia.
„Przed Urzędnikiem Stanu Cywilnego w Trzemesznie stawił się dnia 9 czerwca 1945. Dreszer Jerzy Jan ur. w Lublinie, zam. w Trzemesznie i oświadczył, że zamierzając wstąpić w związek małżeński z Ireną Marchlewicz obowiązany jest przedłożyć dokument urodzenia, lecz z powodu trudności spowodowanych wypadkami wojennymi nie jest w stanie go z Lublina otrzymać. Wobec tego stawający prosi o sporządzenie protokołu, który by przy zawarciu małżeństwa zastąpił dokument urodzenia”.
Poświadczającymi byli urodzona w Moskwie mieszkanka Strzelna Stefania Kobierzycka i urodzony w Jarząbkowie gmina Niechanowo mieszkaniec Gniezna Witold Wesołowski. Dodajmy, niezadługo do USC Trzemeszno dotarła metryka urodzenia osiadłego w mieście od 8 marca 1945 roku oficera Wojska Polskiego podporucznika Dreszera. Dokumenty pozyskane staraniem SMZH do zbiorów Muzeum Regionalnego w Trzemesznie ofiarował trzemesznianin Dariusz Jankowski. (AL)
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!