Akt kancelarii Warschauera dla Wełniaków
Dzisiaj pokazujemy państwu kolejną perełkę ilustrującą mniej znane dzieje miasta i mieszkańców. W kancelarii notariusza Theodora Warschauera w Trzemesznie w 1906 roku Akt notarialny podpisali, zarządca i właściciel domu Michał Wełniak urodzony 8 września 1866 roku (wiemy, że zmarł 15 listopada 1957 roku) i jego żona Julianna Wełniak z domu Słowińska (urodzona 1876, zmarła 1930 rok). Oboje spoczywają na cmentarzu parafialnym w Trzemesznie.
Powodem sporządzenia Aktu notarialnego była pożyczka na kwotę 1500 marek zaciągnięta w kasie pożyczkowej w Trzemesznie. Opisano położenie kasy w centrum miasta. Do rozstrzygnięcia pozostaje czy chodziło o niemiecką Sparkasse czy raczej założoną przez Polaków Kasę Pożyczkową dla miasta Trzemeszna i Okolicy. Notariusz Theodor Warschauer prowadził w mieście kancelarię w latach 1897-1919. Wykonując usługi kancelaryjne na rzecz państwa Wełniaków działał w oparciu o ordynację pruską z 2 stycznia 1899 roku. Do zakresu jego kompetencji należało sporządzanie aktów notarialnych, przechowywanie w depozycie dokumentów, pieniędzy w gotówce, papierów wartościowych i wydawanie zainteresowanym wypisów. Do poświadczeń używał suchego wytłaczanego odcisku pieczęci z herbem zaborcy, a sygnowanej nazwiskiem THEODOR WARSCHAUER.
Akt notarialny Nr 405 sporządzony 8 czerwca 1906 roku w kancelarii Theodora Warschauera na rzecz Michała Wełniaka i Julianny Wełniak z domu Słowińskiej staraniem Zygmunta Nowaczyka do zbiorów Muzeum Regionalnego w Trzemesznie przekazał Zdzisław Leśny. Dziękujemy.
Andrzej Leśniewski
![]() | Akt notarialny kancelarii Warschauera dla Wełniaków: Michała i Julianny zd. Słowińskiej maszynopis, bez paginacji Polska, Trzemeszno 8 czerwca 1906 r. / przek. kwiecień 2023 r. papier, kart 4, w tym stron wypełnionych 5 wym. 21,3 cm x 33,2 cm |
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!