Gmina Trzemeszno
Powróć do: Dla Turysty

Zapisani w historii Trzemeszna i okolicy

Zdumiewać może liczba znanych i zasłużonych osób, które zapisały sie w historii ziemi trzemeszeńskiej. Do najbardziej znanych należy Jan Kiliński, urodzony w 1760 roku w Trzemesznie, szewc, pułkownik , bohater insurekcji kościuszkowskiej. Jego pomnik stoi obecnie na jednym placów miejskich, a samo miasto nazywane jest często „grodem Kilińskiego”.

Trzemeszno to również miejsce urodzenia Jędrzeja Moraczewskiego- pierwszego polskiego premiera. Moraczewski spędził tutaj swoje pierwsze lata życia. Później rodzina przeniosła się do Galicji i tam rozpoczął karierę polityczną, został posłem do parlamentu austriackiego, a w 1918 r. po odzyskaniu niepodległości mianowany premierem.

W podtrzemeszeńskiej wsi Ławki urodził się natomiast inny znamienity Wielkopolanin – Hipolit Cegielski. Jego rodzinny dom zachował się do dzisiaj, a w pobliżu znajduje się pamiątkowa tablica. Cegielski, będąc uczniem, przez 3 lata mieszkał też w trzemeszeńskim Alumnacie.

W Trzemesznie przyszli na świat także Klemens Tomczek -podróżnik, organizator pierwszej polskiej wyprawy do Afryki oraz Bernhard Brilling, później profesor uniwersytetu w Munster, wybitny historyk zajmujący się historią Żydów w Niemczech.

Za sprawą Collegium Tremesnese swe losy związali z miastem m.in. Jędrzej Śniadecki – ojciec polskiej chemii, gen. Marian Langiewicz – dyktator powstania styczniowego, ks. abp. Florian Stablewski - prymas, Franciszek Mertens- słynny matematyk, profesor uniwersytetów w Krakowie i Wiedniu, urodzony w Trzemesznie ks. prof. Kazimierz Zimmermann- rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Witold Korytkowski – austriacki minister finansów i namiestnik Galicji, trzemesznianin ks. prof. Stanisław Kozierowski- założyciel Uniwersytetu Poznańskiego, Wojciech Trąmpczyński – marszałek Sejmu i Senatu, urodzony w pobliskiej wsi Trzemżal Mieczysław Paluch – organizator i przywódca powstania wielkopolskiego oraz dowódca II powstania śląskiego, ks. Stanisław Kubski- sługa boży, prof. Czesław Łuczak- historyk, rektor UAM oraz krytk muzyczny i dziennikarz Jerzy Waldorff.