Gmina Trzemeszno

Tablica i dom Hipolita Cegielskiego w Ławkach

Gdy właścicielem majątku obejmującego wieś Ławki była S. Mielęcka, w rodzinie dzierżawcy Michała Cegielskiego przyszedł na świat chłopiec, któremu dano imiona Gaspar Józef Hipolit.

Dom wybudowano pośrodku wsi, i na owe czasy był bardzo okazały. Wewnątrz zachowały się, nieczęsto spotykane, trójkątne piece narożnikowe. Młody Hipolit pod troskliwą opieką matki spędził w tym domu dzieciństwo.

 Dom Hipolita Cegielskiego

W sąsiedztwie posesji posadzona została lipa, która w obwodzie ma obecnie ponad 400 centymetrów. Szczęśliwie dom i drzewo istnieją do dziś. Podobnie stary ogród. Tam umieszczona została tablica projektu prof. Józefa Petruka wykonana przez Zakłady Przemysłu Metalowego im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Upamiętnia miejsce narodzin wybitnego Wielkopolanina, znanego humanisty i przemysłowca.

 Tablica poświęcona Hipolitowi Cegielskiemu

Staraniem właścicieli posesji Moniki i Zenona Jurgońskich w dzieło upamiętnienia miejsca wsparła działająca w HCP NSZZ Solidarność. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonano 6 listopada1981 roku. Przywrócono pamięć o niezwykłej przeszłości miejsca i udostępniono je odwiedzającym.

Obecnie na prywatnej posesji państwa Jurgońskich dzieło seniora rodu kontynuuje jego syn Wojciech. Zwiedzanie domu rodzinnego Hipolita Cegielskiego możliwe jest po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.