Stanisław Ruta, rzeźba Mężczyzna
Stanisław Ruta rzeźbił w stworzonym przez siebie azylu. Pracownię Rzeźbiarstwa w Drewnie założył w 1979 roku. Działalność pracowni odnajdujemy opisem artystycznych pasji: Skromna pracownia jest miejscem pracy nie tylko nad małych rozmiarów rzeźbami, ale również tworzy w niej ogromne rzeźby (RM, Nr 24/25 1994, s. 3).
Drewniany „Mężczyzna” w kapeluszu na głowie ma wąsy i brodę. Ubrany w zapinane na trzy guziki jednorzędowe okrycie wierzchnie i, chciałoby się powiedzieć białą koszulę. Niespiesznie spaceruje wsparty o laskę. Statycznie wykonana rzeźba typem przedstawienia postaci ukazuje artystyczny podpis twórczości Stanisława Ruty. Przechowywana w zbiorach trzemeszeńskiego muzeum stanowić może ikonograficzny autoportret artysty. Wizerunek rzeźbiarza był przemyślany. Zapamiętaliśmy człowieka z zarostem, publicznie występującego w dobranych indywidualnie kreacjach, pasjonata.
Dzieła autorstwa Stanisława Ruty trwale ubogacają przestrzeń publiczną miast, wnętrza świątyń, inne przestrzenie kultu religijnego, zbiory muzealne i prywatne. Drewniane rzeźby zapraszają stojąc przy wjeździe do miast, na spacer wokół pomników świętego Wojciecha i prymasa tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, do modlitwy przy świętym Ojcu Pio i stacjach drogi krzyżowej. Każda w swoisty sposób nie pozostawia nas obojętnymi.
Mężczyzna
Stanisław Ruta
Polska, Mogilno-Trzemeszno
pozysk. październik 2004
drewno, lakierowane
syg. Ruta
wys. 43 cm, szer. 11 cm, podst. 9,6 x 10,1 cm
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!