Gmina Trzemeszno

WAŻNY KOMUNIKAT DLA HODOWCÓW DROBIU!

Ocena 0/5

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gnieźnie informuje o wystąpieniu na terenie województwa wielkopolskiego nowych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) oraz rzekomego pomoru drobiu (ND).

W związku ze stwierdzeniem ogniska choroby u ptaków dzikich na terenie powiatu oraz uznaniem powiatu gnieźnieńskiego za obszar wysokiego ryzyka, apeluje się do hodowców drobiu o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji.

 Najważniejsze zalecenia:
 Karmienie i pojenie drobiu w pomieszczeniach zamkniętych lub w miejscach zabezpieczonych przed dostępem ptaków dzikich
 Utrzymywanie drobiu (z wyłączeniem kaczek, gęsi i ptaków bezgrzebieniowych) w izolacji od dzikiego ptactwa
 Przechowywanie paszy w zamkniętych pomieszczeniach lub pod szczelnym przykryciem
 Unikanie pojenia drobiu wodą ze zbiorników naturalnych (stawy, rzeki)
Zgłaszanie przypadków padnięć lub niepokojących objawów do lekarza weterynarii
 Mycie rąk po kontakcie z drobiem oraz stosowanie odzieży ochronnej
 Niepodejmowanie pracy w przemysłowych fermach drobiu przez osoby utrzymujące drób przyzagrodowy

 Przypominamy również o obowiązku zgłoszenia miejsc, w których utrzymywany jest drób (z wyjątkiem ptaków stale przebywających w pomieszczeniach mieszkalnych).

 Zgłoszeń można dokonywać osobiście, mailowo lub telefonicznie pod numerem: 61 426 46 04 (Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gnieźnie).

Prosimy o udostępnianie tej informacji oraz przekazanie jej osobom, które nie korzystają regularnie z internetu.

Dbajmy wspólnie o bezpieczeństwo naszych gospodarstw i lokalnej produkcji drobiu.

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności