Maria Matuszewska Pamiątka I Komunii
Maria Wojciechowska z domu Matuszewska urodziła się 23 stycznia 1921 roku w Trzemesznie. Była córką inwalidy wojennego Władysława Matuszewskiego, walczącego podczas I wojny światowej na froncie zachodnim we Francji i wschodnim w Rosji; oraz matki Marii z domu Gąszczak. Mieszkała przy ulicy Wiosny Ludów, dawniej Skwarzymowo nr 3.
Dzieciństwo spędziła w Trzemesznie. Widziała śmierć młodszych sióstr, Czesławy rocznik 1925 i Doroty urodzonej w 1936 roku. Tym chętniej opiekowała się młodszym o dwa lata bratem Franciszkiem. Uczęszczała do 7-klasowej Szkoły Powszechnej w Trzemesznie. Do I Komunii św. przystąpiła w kościele poklasztornym 31 maja 1931 roku. Dziewczynkę przygotowywał ksiądz proboszcz Marceli Kowalski. Infułat i wybitny orator zmarł w sierpniu następnego roku. Maria Matuszewska wspominając dzieciństwo, piszącemu te słowa, nakreśliła obraz kapłana o dużym autorytecie i posłuchu. Zapamiętała przygotowania dzieci pierwszokomunijnych. Jak proboszcz zdecydowanie napomniał latorośl akurat rozkojarzoną. Innym razem na niedzielnej mszy skarcił kobietę za kusy strój – miała odsłonięte kolana. Szesnastoletnia Maria wstąpiła do trzemeszeńskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej.
Podczas napaści niemieckiej zaangażowana była w Obronę Narodową Trzemeszna. Była łączniczką magistratu i pomagała przygotowywać posiłki uchodźcom. Wywieziona na przymusowe roboty doświadczyła okropności okupacji. Aresztowana trafiła do obozu koncentracyjnego. Pomimo tego była otwarta na ludzi. Dożyła szczęśliwie sędziwych lat. Gdy 2 marca 2017 roku wychowawczyni pokoleń i Honorowy Obywatel Gminy Trzemeszno odeszła, na cmentarzu parafialnym mieszkańcy tłumnie Ją żegnali.
Pamiątka I Komunii
Polska, Trzemeszno
31 maja 1931 r., przek. MRT 2012 Maria Wojciechowska
papier, druk cz. b.
szer. 36,5 cm, wys. 25,5 cm
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!