Izba Pamięci w Niewolnie – to trzeba zobaczyć!
Wrzesień i październik są wyjątkowymi miesiącami w historii Polski. Także w Trzemesznie w tych dwóch miesiącach szczególnie pamięta się o miejscach pamięci narodowej związanych z gehenną II wojny światowej. W piątek 29 września grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzemesznie wraz z nauczycielem historii Przemysławem Woźnym odwiedzili takie wyjątkowe miejsce – Izbę Pamięci w Niewolnie im. Henryka Wrzeszczyńskiego.
Henryk Wrzeszczyński urodził się 10. 08. 1904 r. w Krotoszynie. Podczas II wojny światowej znalazł się na liście niebezpiecznych dla III Rzeszy Polaków. Jako harcerz uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim, a jako polski nauczyciel muzyki został w 1940 r. aresztowany przez Niemców. Początkowo osadzony w obozie w Szczeglinie, następnie został przeniesiony do obozu koncentracyjnego w Dachau, skąd ostatecznie trafił do obozu koncentracyjnego Mauthausen – Gusen. Po wyzwoleniu obozu w maju 1945 roku powrócił do kraju, gdzie natychmiast przystąpił do pracy zawodowej i społecznej.
Jako dyrektor szkoły w Niewolnie postanowił założyć tam Izbę Pamięci, gdzie znalazły się poobozowe pamiątki, które jako więzień przywiózł z niewoli. Były to przedmioty nielegalnie wykonane przez więźniów w obozie, takie jak: listy obozowe, zdjęcia wykonane po wyzwoleniu obozu przez armię amerykańską. Stopniowo zbiory zaczęły się powiększać o pamiątki, które Henrykowi Wrzeszczyńskiemu przekazywali inni byli więźniowie obozu Gusen. W 2009 roku zbiory obozowe przejęło Muzeum Stutthof w Sztutowie, które w ramach współpracy przygotowało profesjonalną wystawę przekazanych artefaktów wraz z opisami i znakomitą narracją historyczną. Ekspozycję sfinansowano ze środków z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wspaniałym kustoszem Izby jest obecnie Krystyna Giemza, która wspaniale opowiada o zgromadzonych przez swojego ojca pamiątkach, jak i o nim samym. Izbę Pamięci można zwiedzać po uprzednim kontakcie telefonicznym. Można kontaktować się m.in. z Renatą Pałucką inspektorem do spraw turystyki i dziedzictwa kulturowego Urzędu Miejskiego tel. 509 037 772. Serdeczne zapraszamy. (RP)
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!