Fot. Michał Witek żołnierz 28 baonu KOP
Wydarzenia tu opisane dotyczą rodziny głęboko zakorzenionej w Kruchowie gmina Trzemeszno. Tam zamieszkałemu małżeństwu Janowi i Rozalii Witek 27 września 1910 roku przyszedł na świat syn Michał. Domyślać się możemy, że w Kruchowie uczęszczał do szkoły elementarnej. Wiemy, że wybranką Michała Witka została Ksawera Kubiak urodzona 20 grudnia 1918 roku. Wspólne życie spędzili w Kruchowie. Michał zmarł w Kruchowie 7 kwietnia 1991 roku, zapisano w akcie zgonu o godzinie 6 rano, minut 45. Ksawera trzydzieści lat przeżyła męża – zmarła 16 czerwca 2004 roku. Spoczywają na cmentarzu parafialnym w Kruchowie, sektor III, grób numer 424.
Niezwykła fotografia ofiarowana naszemu Muzeum przez Piotra Dzięcielaka przedstawia szeregowca Michała Witka w mundurze pogranicznika, żołnierza 28 batalionu KOP. Potwierdza to dedykacja na odwrocie „Pamiątka z 28 baonu Korpusu Ochrony Pogranicza Witek Michał”. Tam powołany został do odbycia zasadniczej służby wojskowej.
Rubieże Polski wzmocniono po wojnie polsko-bolszewickiej, w której jak wiemy armia czerwona poniosła klęskę. Formację KOP utworzono dla ochrony wschodnich granic w 1924 roku. Jesienią 1927 roku sformowano 28 batalion odwodowy w ramach jednego z etapów organizacji KOP. Składał się z trzech kompanii piechoty, plutonu łączności i ciężkich karabinów maszynowych. Wszedł w struktury pułku KOP nazwanym od miejscowości „Wołożyn”. W Wołożynie w województwie nowogrodzkim (obecnie Białoruś) stacjonowało dowództwo. Michał Witek odsłużywszy na polskich stanicach granicznych w malowniczo położonym na kresach dorzeczu Niemna, szczęśliwie powrócił do rodzinnego Kruchowa.
AL
Fot. Michał Witek żołnierz 28 baonu KOP Nowogródek, Trzemeszno ok. 1930 r. / przek. MRT Piotr Dzięcielak 2023 fot. cz.b., papier szer. 5,4 cm, wys. 8,2 cm |
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!