Stefan Antczak, rzeźba Żołnierz dowódca
Stefan Antczak rzeźbił zaledwie dekadę ze swego siedemdziesięcioletniego życia. Poproszona o komentarz pani Irena Radke z Niewolna dodała: Stefan Antczak – mój ojciec (1932-2002) pochodzi z Bronisławia koło Strzelna. Hobbystycznej pasji rzeźbienia oddał się po przejściu na emeryturę w 1990 roku. Swoją artystyczną duszę odziedziczył po swoim ojcu, który przed wojną był kowalem i robił różne cuda z metalu.
Rzeźba „Żołnierz dowódca” wykonana została w drewnie. Otwór w nogach na wysokości stóp i płaski tył umożliwiają posiadaczowi wykonanie jej instalacji. Zielony kolor munduru wskazuje żołnierza wojsk lądowych. Dowódcami średnich i wyższych szczebli dowodzenia byli żołnierze zawodowi. Pagony podpułkownika Wojska Polskiego informują o wysokiej szarży dowódcy liniowego, dowodzącego przynajmniej batalionem bądź pułkiem.
Rzeźba Stefana Antczaka z Mogilna stanowi pokłosie wystawy „Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem” zorganizowanej w Trzemesznie w maju 2001 roku. Ostatniej wystawy, w której brał udział.
Żołnierz dowódca
Stefan Antczak
Polska, Mogilno-Trzemeszno
przek. 14 maja 2001/ przed 2001 r.
drewno, malowane
wys. 22 cm, szer. 6,5 cm, podstawa 5 x 3,4 cm
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!