Stefan Antczak, rzeźba Postać biskupa, Sztuka ludowa
Stefan Antczak poszukiwał swojej twórczej drogi. Rzeźbił w drewnie i innych materiałach. Eksperymentował z „suporeksem”, łatwym do obróbki betonem komórkowym produkowanym na cele budowlane w kształcie półmetrowych prostokątnych bloków. Dwie przekazane do muzeum prace wykonano w drewnie. Posiadają obły kształt przodu i płaski, z surowo pozostawionym wykończeniem drewna, tył. Postaci posiadające wygląd rzeźb stojących na podstawce możemy określić płaskorzeźbami. Charakteru nadaje posiadacz przez otrzymaną możność wyboru sposobu ich ekspozycji.
Rzeźba „Postać biskupa” wykonana została w drewnie. Statyczność postaci podkreśla wykonywana czynność. Czarne szaty sutanny kontrastują z różem-jasnym fioletem infuły. Biskup ma okulary i trzyma ewangeliarz. Stąd domysł, iż biskup rzymskokatolicki przedstawiony w szatach liturgicznych czyta wiernym dobrą nowinę, wybrany na dzień wyjątek z Ewangelii.
Rzeźba Stefana Antczaka stanowi pokłosie zorganizowanej w Trzemesznie wystawy „Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem”. Przy tworzeniu instalacji organizatorów wspomagała córka Irena. O wystawie Kosynier w 2001 roku pisał: Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pani Ireny Radke i pomocy przewodniczących KGW paniom: Annie Saenger z Miławy, Marii Dłutkowskiej z Kruchowa i Barbarze Brzewińskiej z Ławek udało się odkryć, dotrzeć i namówić do wystawienia swoich prac wiele osób zarówno ze wsi jak i z miasta.
Postać biskupa
Stefan Antczak
Polska, Mogilno-Trzemeszno
przek. 14 maja 2001/ przed 2001 r.
drewno, malowane
wys. 25 cm, szer. 6,3 cm, podstawa 6,2 x 4,7 cm
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!