Edward Lusiewicz dyr. Gimnazjum Staroklasycznego w Trzemesznie
Ćwierć millenium dziejów trzemeszeńskiego gimnazjum i liceum stanowi powód dumy absolwentów Alma Mater Tremesnensis i mieszkańców. Placówką zarządzało pół setki dyrektorów. Poniżej prezentujemy jednego z nich. Profesor Edward Lusiewicz w latach 1920-1928 był dyrektorem siedmio-, potem ośmioklasowego Gimnazjum Staroklasycznego (Klasycznego). Na urząd powołano go 24 marca 1920 roku.
Spójrzmy na fotografię wykonaną przed frontonem szkoły prawdopodobnie w 1922 lub 1923 roku. Przedstawia dyrektora Lusiewicza w otoczeniu uczniów klasy VIII. Dyrektor uczył klasy najwyższe propedeutyki filozofii i historii. W roku szkolnym 1924-25 był wychowawcą klasy VII. Gdy 11 czerwca 1925 r. poświęcono ufundowany szkole sztandar chrzestnymi byli żona dyrektora Jadwiga i nauczyciel Kazimierz Krygier. Dyrektor okazał się człowiekiem energicznym, podnoszącym rangę szkoły. Był założycielem powołanego w 1925 roku Komitetu Rozbudowy gmachu. Skupiając się na pracach budowlanych przypadające wtedy obchody 150 rocznicy założenia szkoły (15 czerwca 1926 r.) zorganizowano skromnie. Lusiewicz był społecznym członkiem Rady Miejskiej Trzemeszna. Tamże na gruncie przynależności partyjnej skonfliktował się z przewodniczącym tejże, ks. Marcelim Kowalskim. Po długim jak na owe czasy okresie ośmiu latach dyrektorowania, w listopadzie 1928 roku przeniesiony został na stanowisko dyrektora gimnazjum w Chodzieży.
Zachowane sprawozdanie szkolne opisuje uroczyste świętowanie pierwszej matury w Odrodzonej Polsce. Do egzaminu 12 czerwca 1922 roku przystąpiło 9 maturzystów: Sylwester Bartz, Stefan Kaszyński, Izydor i Leon Kołodziejczakowie, Michał Majorek, Bronisław Mądry, Marian Semrau, Dominik Szperka, Leonard Wieczorkiewicz. Wszyscy zdali. Następnego dnia uroczystość pożegnania uświetnili byli uczniowie, dwaj maturzyści z roku 1856 i trzynastu uczniów, w tym powstańcy z roku 1863.
Andrzej Leśniewski
Edward Lusiewicz dyr. Gimnazjum Staroklasycznego w Trzemesznie
Polska, Trzemeszno
lata dwudzieste XX w., zb. MRT
papier cz.b.,
fot. 12,5 cm x 8,6 cm
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!